Zdravý kôň nemá problém s chladným počasím. Tepelný komfort sa pohybuje medzi - 8°C a + 15°C. Problém nastáva ak je vlhko a vietor. Kôň znesie bez problémov teploty okolo - 18°C. Samozrejme to neplatí pre choré alebo staré kone. Ak je kôň v izolovanej stajni, nemala by mu robiť problém ani teplota - 40°C. Vždy je pre neho lepšia teplota pod bodom mrazu, ako vlhko alebo nevetraná stajňa.
Odolnosť voči počasiu a vonkajším vplyvom je daná kvalitou a typom srsti. Mnoho jazdcov a majiteľov koní však svojich zverencov prikrýva hneď ako sa vonku trošku schladí. Kôň sa však potom neosrstí tak, ako by pred zimou mal a vyžaduje si opatrnejšiu starostlivosť, inak môže napríklad prechladnúť. Starostlivosť o kratšiu srsť je určite jednoduchšia a svoju úlohu zohráva aj estetické hľadisko, ale pre zdravie koňa je vhodnejšia hrubšia zimná srsť. Dekovaním kôň stráca schopnosť adaptácie.
Prikrývanie dekami sa však odporúča za veterného počasia, kedy teplota klesá pod hranicu - 8°C. Ak dekujete kone za bezveterného počasia a pri vyšších teplotách, neprináša to koňom nič pozitívne, skôr už spomenuté nevýhody.
Dôležitú izolačnú funkciu má aj podkožný tuk. Ak ho nemajú kone dostatok, potrebujú na zachovanie teplotného komfortu väčšie množstvo stráviteľnej energie.
Kým pretrváva chladnejšie počasie, potrebuje kôň dodať viac stráviteľnej energie. Potreba ostatných živín zostáva rovnaká. Zvyčajne stačí len zvýšiť množstvo krmiva. Vhodnejšie je objemové krmivo, ako jadro, pretože obsahuje väčšie množstvo vlákniny, ktorá je fermentovaná pomocou mikroorganizmov v hrubom čreve. Pri tomto procese vzniká pomerne veľké množstvo metabolického tepla. Ak kôň dostáva kvalitné lúčne seno, nie je nutné zvyšovať dávku jadra. V prípade, že kôň začne strácať kondíciu, určite jadro pridajte. Počas zimy je vhodnejší ovos ako jačmeň a kukurica, pretože obsahuje viac vlákniny.
teplota v °C rýchlosť vetra nárast potreby stráviteľnej energie v %
+20 0 0
-1 0 23
-12 0 47
-12 16 66
Zvýšenie dávok sa odporúča v takýchto hodnotách:
o 1 - 1,5 kg na 100 kg hmotnosti koňa v prípade sena
o 120 g na 100 kg hmotnosti koňa v prípade ovsa
V tomto prípade by mal byť príjem energie ideálny pre produkciu metabolického tepla potrebného na zachovanie vnútornej teploty.
Nízke teploty môžu negatívne ovplyvňovať aj príjem vody. Studená voda je problematická najmä pre kone, ktoré majú problémy so zubami. Kôň začne obmedzovať príjem vody a hrozia koliky a zápchy. Voda by mala mať teplotu v rozmedzí 7 - 18 °C.
Pri dodržaní týchto podmienok by váš koník mal spokojne prežiť aj tú najhoršiu zimu.