Samotné plávanie rovnako ako všetky ostatné vodné procedúry, ktoré bežne používame, otužuje, priaznivo pôsobí na svalovú a nervovú sústavu, jednoducho celkovo upevňuje organizmus koňa.
Pri bežnom sprchovaní alebo striekaní končatín kôň pokojne stojí a oddychuje. Pri plávaní je každý pohyb koňa vo vode závislý na udržaní hlavy a časti trupu nad vodou. Pracujú všetky svaly a zvyšuje sa látková premena, zrýchľuje dýchanie, krvný obeh, činnosť nervového, svalového, tráviaceho systému a podobne. Tento pohyb, bez opory končatín, núti koňa k silnému vypätiu organizmu. Práve preto je dôležité, aby sa režim plávania zostavil v závislosti na schopnostiach koňa, fyzickej kondícii a rozvinutí pohybového aparátu. Pri plávaní sa zvyšuje činnosť srdca a dýchania, krvný obeh ramenného, jednohlavového a trojhlavového svalu, čo hovorí o vysokých nárokoch na osvalenie ramennej oblasti.
Plávanie môžeme použiť ako tréningovú metódu, doplnkovú tréningovú metódu, ale aj ako aktívny odpočinok, alebo liečbu.
Dno rieky, priehrady, jazera ... miesta, kam ste sa vybrali plávať by malo byť piesčité. Trénovať vo vode nie je možné, ak je teplota vody nižšia ako 16 °C a vzduchu nižšia ako 18 °C, v prípade silného vetra, veľkých vĺn, pri ochoreniach srdcovo-cievneho a dýchacieho aparátu, kožných chorobách a pri látkovej premene po ťažkom a strednom tréningu.
Tréning začíname v hĺbke 50 - 60 cm. Koňa postupne oblievame vodou. Sledujeme jeho reakcie, tie nám naznačia, kedy je kôň pripravený a môžeme sa presunúť do hĺbky 100 - 120 cm. Tu ostaneme chvíľu stáť a potom sa s koňom trochu poprechádzame. Druhý deň opakujeme.
Po 3 - 4 dňoch si kone na vodu zvyknú. Pokojne do nej vchádzajú, spolupracujú. Znamená to, že môžeme pokračovať ďalej. Ak to tak nie je, dáme koňovi toľko času, koľko potrebuje.
Existuje niekoľko spôsobov plávania. Koňa jednoducho pošlete od seba do hlbšej vody, pri čom vy zostanete tam, kde môžete kráčať po dne. Tzv. „poslanie koňa niekam“ však musí kôň 100% ovládať najprv na suchu na lonži a rovnako vám musí na 100% veriť. V žiadnom prípade sa nesnažte plávať s koňom tak, že na ňom sedíte. Určite to pre koňa na začiatku nie je príjemné. Najprv si ho otestujte, inak mu môžete spôsobiť zbytočný stres. Plávať popri koňovi je taktiež nebezpečné, pretože môže náhle zmeniť smer, kopnúť vás, alebo dokonca stiahnuť pod vodu. Týmto spôsobom plávajte až neskôr, keď sa kôň správa vo vode úplne pokojne a bez problémov pláva. Riešením je plávanie za dvojveslovou loďkou, za ktorou vojdeme s koňom do vody. V hlbšej vode vylezieme do loďky a necháme za ňou koňa plávať. Dôležité je, aby mal kôň ohlávku a pevné vodítko, ktorým mu v prípade problémov vytiahnete hlavu vyššie nad hladinu a dopravíte ho bezpečne na breh. Koňa treba neustále sledovať! Ak nastane problémová situácia, aj keď ju zvládnete, bude náročné koňa znova dostať do vody. Preto je nutné odhadnúť jeho sily a radšej plávať menej a postupne vzdialenosť predlžovať.
Každý kôň je individuálna bytosť. Sú kone, ktoré preplávujú len meter, dva a snažia sa dostať k pevnej pôde, ale aj kone, ktoré plávanie baví a bez problémov preplávajú aj 150 m. Môžete skúsiť niečo ako lonžovanie vo vode, kedy kôň kúsok vo vode kráča a kúsok pláva. Lepšie je pomaly sa dopracovať k tomu, že niekoľko krát po sebe prepláva s radosťou pár metrov, ako preplávať túto vzdialenosť naraz a koňa znechutiť.
Dôležité je, aby kôň mal k vode a k plávaniu pozitívny vzťah. Potom bez problémov môžeme začať s tréningom naplno. Niektorým to skutočne potrvá len 3 - 4 dni, s inými sa môžete hrať aj týždeň, dva ...
Keď už skutočne začíname trénovať, môžeme s koňom skúsiť plávať 150 - 200 m. Nezabúdajte, že je to veľmi individuálne a všetko závisí od kondičky a svalstva koňa. Možno na začiatok zvládne preplávať len 20 - 50 m. Preto tréningové vzdialenosti prispôsobte. Keď sa dostanete do pokročilého tréningu, kôň môže plávať 3 - 4 krát po sebe 150 - 200 m s časovým intervalom 10 - 15 minút.
Ak kôň pláva pokojne a bez problémov, môžete sa pokúsiť o plávanie s jazdcom. Upravte vzdialenosť, ktorú ste plávali približne na polovicu. Asi 70 m plávajte od brehu a potom koňa otočte, skĺznite do vody a plávajte pri ňom tak, že sa budete držať hrivy. V tejto ruke držte aj vodítko alebo oťaže.
Existujú aj rôzne špeciálne postavené bazény pre plávanie s koňmi, kedy človek z brehu drží na vodítku koňa plávajúceho v bazéne. Bohužiaľ, u nás je to skôr hudba budúcnosti.
Ak už viete, že z vášho koňa plavec nebude, veľmi dobrá je aj prechádzka v hĺbke 70 - 80 cm. Samozrejme všetky vodné procedúry, ktoré máme zahrnuté v tréningu pomáhajú koňom udržať si športovú formu.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.