LIEČBA CHLADOM je vynikajúcim spôsobom na liečenie opuchov a zmiernenie bolesti.
V minulosti používaný ľad a sneh už dnes nahrádza najmä studená voda. Ochladí najmä kožu, ale pretože sa rýchlo zahrieva, jej teplota sa nedá nijako kontrolovať a dostatočne a hlavne rýchlo regulovať. Ak sú postihnuté hlbšie uložené tkanivá ako svaly, šľachy a kĺby, je ich ochladenie nedostatočné. Najlepší výsledok dosiahneme použitím vrecka s ľadom, bandážou naplnenou drveným ľadom alebo rôznymi komerčne vyrábanými obkladmi alebo bandážami.
Liečba zápalu chladom
Výsledkom poškodenia tkaniva je zápal. Počas tohto zložitého procesu sa do tkaniva dostávajú rôzne chemické látky, či už z krvi alebo z poškodených buniek. Cievy sa rozširujú a prúdi nimi veľké množstvo "horkej" krvi, z ktorej sa do priestoru dostávajú chemické mediátory zápalu a iné metabolity. Postihnuté miesto a jeho okolie opuchne, sčervenie, je teplé a bolí. Ak začínajúci zápal ochladíme, zúžime tak cievy, takže obmedzíme prísun "nevhodnej" krvi do postihnutého miesta a opuch nemusí vôbec vzniknúť.
Chlad tiež spomalí metabolizmus buniek, takže sa nevytvoria chemické látky, ktoré ďalej poškodzujú tkanivá a spôsobujú bolesť. Ak však bude chlad pôsobiť príliš dlho, cievy sa znova reflexne rozšíria a zvýšia produkciu krvi. Je to prirodzená ochrana organizmu pred podchladením alebo omrznutím. Ak používate na ochladenie vrecúško s ľadom, dajte pozor, aby ste ho včas odstránili. Ľad vo vrecúšku sa časom roztopí a voda sa zohreje. Liečba chladom sa zmení na pôsobenie teplom, ktoré je v tomto okamihu ešte nežiadúce a pôsobí negatívne.
Preto použite skôr kryoterapiu, čo je liečba chladom. Masírujete pri nej kúskom ľadu postihnuté miesto. Tieto ľadové masáže sú skvelé v prípade, že došlo k poraneniu svalov (kopance, hryzance, reakcia na injekciu a pod.). alebo k zápalu šliach. V týchto prípadoch často nastáva v dôsledku bolesti svalový kŕč a stačí len zmierniť bolesť a sval sa uvoľní. Túto masáž robíme 10 - 30 minút. Jej dĺžka závisí od hĺbky poraneného tkaniva. Čím hlbšie poranenie siaha, tým dlhšie masírujeme. Nikdy nesmieme prikladať ľad priamo na kosť, pretože je to bolestivé. Ľad tiež nemá byť dlho ani na jednom mieste, je dobré s ním opisovať malé krúžky. Tieto masáže môžeme robiť aj preventívne, aby k zápalu nedošlo, a to napríklad na okrajoch rán po operácií alebo v okolí otvorenej rany.
Zníženie bolesti
Chlad priamo pôsobí na rýchlosť vedenia vzruchu v senzitívnych nervoch, ktoré privádzajú bolestivé podnety do mozgu. Dvadsať minútové pôsobenie ľadu spomalí toto vedenie vzruchu natoľko, že dôjde k úplnému znecitliveniu.
Zmenšenie opuchu
Po poškodení tkaniva sa z poškodených buniek dostávajú do okolia chemické mediátory zápalu. Postupujú z rozšírených a poškodených kapilár do tkanív. Neskôr nastupujú biele krvinky, ktorých úlohou je spracovávať mŕtve bunky a zabíjať prítomné baktérie. Počas tohto procesu sa v tkanivách nahromadí veľké množstvo tekutiny a tak sa vytvára opuch.
Ak sa chceme vyhnúť opuchom na končatinách po poranení alebo po chirurgickom zákroku, položíme ihneď na postihnuté miesto ľad a spravíme pevný obväz. Kritických je prvých 48 hodín po poranení. Ľad ranu chráni a pevný obväz nedovolí cievam privádzať viac krvi. Rovnako môžeme koňom ošetriť končatiny po namáhavej práci. Zabránime tak opuchom a zápalom, ktoré sa často po veľkej námahe objavia. Miesto, v ktorom je zápal spoznáte podľa toho, že je výrazne teplejšie ako okolie. Aj po správnom ochladení je potrebné zavolať veterinára, ktorý rozhodne, či je nutné ešte ďalšie vyšetrenie alebo iné lieky.
Kedy sa liečba chladom používa
Počas tréningu alebo odpočinku vo výbehu sa môže koňom prihodiť poranenie, kopnutie, vyvrtnutie kĺbu a podobe, ku ktorému došlo najviac pred 48 hodinami. Ak ihneď začneme postihnuté miesto chladiť ľadom a stiahneme ho pevným obväzom, obmedzíme alebo zmenšíme príznaky zápalu, ktorý by sa inak vyvinul. Existujú 4 druhy poranení, ktoré veľmi dobre reagujú na liečbu chladom (šinbajny, splinty, hematómy a akútne zápaly šliach).
Šinbajny sa objavujú u mladých koní, ktoré prišli do intenzívneho tréningu (najmä dostihového). Holene predných končatín sú pod doteraz nezvyčajnou záťažou a musia sa jej prispôsobiť. Predná strana holenných kostí sa prestavuje a tento proces často sprevádza zápal okostice. Skoré štádium sa vyznačuje zvýšenou teplotou a bolestivou reakciu na dotyk na prednej strane holenných kostí a práve v tejto dobe je nutné postihnuté miesta chladiť. Vhodné sú ľadové masáže najmenej 2x denne tak dlho, až kým nie je končatina studená. Po ochladení je potrebné priložiť pevný obväz, ktorý stiahne končatinu a zabráni tak vytvoreniu opuchu. Veterinár určí ďalšiu protizápalovú liečbu a zväčša odporučí pokračovať v tréningu, pretože len tak sa urýchli a dokončí prestavba kostí a zápal sa vylieči. V prípade šinbajnov by akákoľvek protizápalová liečba mala začať ešte skôr, ako sa objavia prvé príznaky zápalu.
Splint môže vzniknúť priamym poranení okostice niektorej z bodcových kostí, alebo natrhnutím medzikostného väzu, ktorý tak nemôže dostatočne vykonávať svoju funkciu a pri chôdzi dochádza k nadmernému zaťažovaniu bodcovej kosti. Tá reaguje zápalom a prestavbou kostných tkanív. Pokoj, ľadové masáže a pevné obväzy zredukujú príznaky zápalu na minimum a umožnia rýchlejšiu prestavbu kosti a jej zahojenie. Aj v tomto prípade je nutné zavolať veterinára, pretože väčšinou je vhodné postihnutú končatinu zröntgenovať. Ak by bodcová kosť bola príliš poranená alebo dokonca zlomená, musí sa kôň podrobiť operácií.
Hematóm (alebo modrinu) spôsobuje tupé poranenie hlbšie uložených mäkkých tkanív, so súčasným prasknutím krvných cievok. Krv sa vyleje do tkaniva a zvyšuje v ňom tlak. Ten stlačí poranené cievy a krvácanie sa zastaví. Zároveň však tlačí na celé tkanivo a znižuje jeho prekrvenie. Prvými príznakmi sú opuch a zvýšená teplota nad postihnutým miestom. Vtedy začneme liečiť ľadovými masážami, aspoň 3x denne. Stiahnutie ciev tak zníži krvácanie a modrina bude menšia a jej vstrebávanie sa zlepší. Veterinár by mal poranenie dôkladne vyšetriť, aby vylúčil komplikácie, ku ktorým môže dôjsť.
V prípade poranenia šľachy je nutné ihneď prikladať ľad, aby sa vo vnútri nezačal tvoriť hematóm. Vyrába sa množstvo komerčných zábalov na šľachy s ľadom, ktoré sa úspešne používajú. Ich výhoda je v tom, že sú tvarované presne podľa končatiny a zároveň rovnomerne ochladzujú celý jej povrch. Každú poranenú šľachu by mal veterinár vyšetriť, aby určil ďalšiu liečbu.
Čím chladiť
Vlhký chlad je pri liečbe oveľa účinnejší ak suchý. Suchý obväz pod vrecúškom s ľadom tkanivo izoluje. Vlhký chlad zabezpečíte ľadom v plátenom vrecúšku, suchý chlad ľadom v umelohmotnom sáčku a pod.
Vyrábajú sa chladiace podušky na princípe chemických látok, ktoré sú omnoho účinnejšie ako v minulosti vyrábané na báze gélu. Na tele môže takáto poduška byť až 30 minút, záleží od teploty kože. Tieto podušky sú veľmi dobré napríklad na cestách, kedy nie je možné namraziť ľad.
Často sa používajú aj rôzne vrecká s mrazenými výrobkami (napr. zeleninou). Nie sú však príliš vhodné, pretože vzduch, ktorý obsahujú pôsobí izolačne a znižuje účinnosť. To isté platí aj o vrecúškach, v ktorých sa priamo dá vyrobiť ľad.
Interval chladenia
Akútne štádium zápalu, t.j. 0 - 48 hodín po poranení je potrebné chladiť cca 30 minút 3 - 4x denne. Chladiť ľadom dlhšie ako 30 minút by sme mali len na odporúčanie veterinára. Chlad, ktorý je príliš silný alebo trvá príliš dlho totiž spôsobuje bolesť. Môže dôjsť aj k nedokrveniu tkanív a poškodeniu senzitívnych a motorický nervov, čo má za následok ochrnutie. Zároveň sa môže vyvinúť zápal, ako ho poznáme pri omrzlinách.
Na čo si dať pozor
Niektoré komerčné chladiace vankúšiky môžu byť oveľa studenšie ako ľad, takže s nimi treba pracovať opatrne. Ak je chlad príliš intenzívny, nebude liečiť, ale skôr škodiť. Nikdy neprikladajte ľadové obklady na otvorené rany alebo na miesta, kde hrozí poškodenie nervov.
Efekt liečby chladom:
stiahnutie ciev
spomalenie zápalovej rekcie
spomalenie svalovej kontrakcie
zvyšuje sa prah bolesti
kolagénne tkanivá nie sú schopné sa toľko predlžovať
svalové vretienka sa menej naťahujú
zvyšuje sa viskozita synoviálnej tekutiny
LIEČBA TEPLOM
Zranenie akéhokoľvek druhu sa každému koňovi prihodí raz v živote. Ochorenia mäkkých tkanív, ako napríklad škrabance, zápaly šliach a podobne môžu vzniknúť z priameho poranenia - úraz, alebo ako následok opotrebovania. Úraz spôsobuje akútne poranenie, ktoré je definované ako situácia krátkeho trvania. Chronické poranenie vzniká ak príznaky pretrvávajú alebo poranenie vzniká dlhší čas. Akútne poranenie liečime ľadom a tlakom, chronické teplom.
Procesy v mäkkých tkanivách
Zápal kĺbu
Artritída je asi najčastejším chronickým ochorením. Začína ako zápalový proces v kĺbe a postupne sa mení v degeneratívny. Príčinou môže byť opotrebovanie kĺbu alebo rôzne vplyvy látkovej premeny. Počas priebehu tohoto ochorenia dochádza k strate kĺbovej chrupavky a na tento proces reaguje okolité kostné tkanivo. Zároveň sú oslabené aj mäkké tkanivá v okolí kĺbu, a bolia. Telo sa reflexne snaží zmierniť bolesť svalovými sťahmi, ktoré vlastne znehybnia postihnutý kĺb.
Ochorenie tendinitis, bursitis a arthritis môžu prechádzať jedno do druhého. Preto je ich diagnostika a liečba často náročná. Zväčša sa vyskúša jedna metóda terapie a ak nezaberie, skúsi sa iná. Samozrejme, že tento proces dĺžku ochorenia len predlžuje.
Diagnóza
Organizmus koňa má schopnosť prispôsobiť sa zmenám a vyrovnávať ich. Pre diagnostiku to však nie je dobré. Ak koňa bolí jedno miesto na končatine, snaží sa presunúť svoju váhu na iné končatiny. Má to však nevýhody. V rôznych častiach tela vzniká napätie a bolestivú oblasť postihne úbytok svalstva z nečinnosti. Po čase organizmus nedokáže bolesť vyrovnávať a kôň začne krívať. Až potom si vlastne všimneme, že niečo nie je v poriadku. To už ale celý proces trvá pomerne dlhú dobu. Takémuto procesu hovoríme chronický a často ho sprevádzajú zmeny v štruktúre tkanív.
Zápal šliach
Tendinitis, zápal šliach, teda tkanín, ktoré upevňujú svaly ku kostiam. Šľacha sa zvyčajne nedokáže natiahnuť tak ako sval a preto je náchylnejšia na preťaženie. Na toto preťaženie reaguje zápalom. To čo sa priamo a prvé zapáli je šľachová pošva. Tá sa totiž zapáli ľahšie ako samotná šľacha. Ak sa tento zápal nelieči, pretrváva v mieste postihnutia, dochádza k zrastu šľachy a šľachovej pošvy. Šľacha v pošve hladko kĺza, pri zrastoch teda nastáva obmedzenie jej pohybu a s ňou aj pohybu celej končatiny.
Tuhové vačky
Bursitism, tuhové vačky sú naplnené tekutinou. Chráni proti tlaku výčnelku kosti, ktorá je uložená priamo pod kožou. Zápal spôsobuje nadprodukciu tekutiny vo vačku, zvýši sa jeho teplota a postihnutá oblasť bolí. Časom sa môžu vytvoriť jazvy, ktoré znižujú jeho funkciu, a tak obmedzujú pohyblivosť. Toto ochorenie býva často následkom tendinitídy alebo dlhotrvajúcej artritídy, ktoré spôsobilo nadmerné opotrebovanie končatín.
Poranenie nervov
Poranenie senzitívnych nervov vyvoláva bolesť, poranenie motorických nervov zníženú pohyblivosť. Pojem poranenie nervov znamená, že sa nervové vlákno príliš natiahlo alebo je niekde stlačené, napríklad dôsledkom pádu. Môže to byť aj zápalom v okolí nervu. Ten obmedzí prístup krvi k nervu, čo môže byť ďalšou príčinou bolesti. Pokiaľ zápal pretrváva môže dôjsť k atrofii nervu alebo k jeho zjazveniu, takže nie je schopná viesť vzruchy. Pokiaľ v priebehu tohoto procesu postihnuté miesto zahrievame, môžeme problém vyriešiť a navrátiť nervovému vláknu jeho funkciu.
Degenerácia
Tvorba jaziev v kĺbovom puzdre znemožňuje pohyblivosť celého kĺbu. Keď sa kĺb nehýbe, okolité tkanivá sa skracujú. S nimi ubúdajú aj svaly, pretože sú v nečinnosti. Spleť týchto problémov sa ťažko zastavuje. Najväčší úspech dosiahneme vtedy, keď začneme liečiť poranenie v jeho začiatku. Pre majiteľa, ošetrovateľa alebo jazdca koňa to znamená prehliadať denne koňa a kontrolovať jeho zdravotný stav. Ak sa nájdu nejaké nejasnosti, je treba volať veterinára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe.
Liečba
Aj v tomto prípade platí, že úspešná liečba začína stanovením presnej diagnózy. Zápal v tkanivách sa dnes už dá zistiť pomocou moderných prístrojov na princípe využitia termografie, ultrazvuku alebo scintigrafie ešte skôr, ako sa objaví bolesť, opuch alebo zvýšená teplota postihnutého miesta (čo je už akútne štádium, ktoré trvá dva dni). V preklinickom štádiu, alebo ešte aj v akútnej fáze je liečba zápalu najúčinnejšia. V týchto prípadoch liečime prikladaním ľadu, pokojom a niekedy aj protizápalovými liekmi, ale len na základe odporúčania veterinára. Ak už akútna fáza prejde do chronickej, začne sa prelínať niekoľko problémov a musia sa liečiť všetky naraz, ak má byť kôň opäť zdravý.
Prečo práve teplo
V chronickom štádiu je nutné liečiť príčinu a nie len príznaky. Jedným z príznakov chronického zápalu môže byť trvalá bolesť. Spôsobujú ju svalový kŕč, zlé prekrvenie a tlak zmenených okolitých tkanív na nervy. Všetky tieto príčiny je teplo schopné ovplyvniť a zároveň podporuje procesy, ktoré vedú k náprave poškodených tkanív.
Zahriatím poranených tkanív ich pripravíme na rehabilitačné cvičenia, pretože tak sa uvoľnia svaly a bolesť pominie, a tkanivá budú pohyblivejšie a mäkšie. Teplom tiež neutralizujeme akupunktúrne body, ktoré sú citlivé len v prípade poškodenia tkanív. Teplom ich uvoľníme a zmäkčíme, a rovnako reaguje celý sval, keď sa zahreje. Po zahriatí je dobré pokračovať strečingom a masážami.
Teplo je univerzálnym liečebným prostriedkom pre chronické poranenia. Má skvelý efekt na krvnú cirkuláciu, látkovú premenu a nervy, je tiež výborným pomocníkom pri rehabilitácií.
Teplo však môžeme použiť až vtedy, keď sa opuch za 24 hodín nezväčšil a zápal teda prešiel z akútneho štádia do chronického.
Pôsobenie tepla
Teplo je jednou z foriem energie, zvyšuje metabolickú aktivitu buniek. Aktívnejšie bunky potrebujú viac kyslíka, takže sa v danom mieste rozšíria kapiláry a tak nimi prúdi viac krvi, ktorá privádza do tkaniva aj viac živín. Krvou sa tiež z tkaniva odvádzajú odpadové produkty, ktorými pri zápale sú aj zápalové mediátory. Práve oni spôsobujú bolesť, pretože sa hromadia pri nervových zakončeniach.
Zapálený kĺb na teplo reaguje vynikajúco. Stuhnutý kĺb povolí, tekutina v kĺbe stratí svoju prílišnú viskozitu a okolité mäkké tkanivá sa uvoľnia a roztiahnu. Teplo pôsobí aj na nervové zakončenia v postihnutom kĺbe. Tie pošlú do mozgu reflexný impulz o zmiernení bolesti.
Prvé zahriatie zlepšuje pohyblivosť chorého kĺbu tým, že uvoľní stuhnuté okolité tkanivá. Teplo narušuje väzby medzi jednotlivými molekulami tuhého kolagénu, takže sa tkanivá stanú vláčnejšími. Zlepší sa tak aj ich prekrvovanie a vláčnejšie tkanivá nie sú také náchylné na prasknutie, zápal alebo kŕče. Ak chceme zlepšiť pohyblivosť a odstrániť stuhnutie samotného kĺbu, musíme opakovať kúru teplom v určitej dobe.
Ako na to
Na to, aby sme dosiahli dostatočné zmeny v metabolizme buniek a kolagén dostali do stavu, v ktorom sa dostatočne roztiahne, musí teplota liečeného tkaniva vzrásť najmenej o 10°C. Zvýšenie teploty tkaniva o 24°C je už bolestivé. Pozor, pretože kým kôň prejaví bolesť a uhne, tkanivá už môžu byť oparené. Teplota kože je asi 32 - 44°C, a teda pôsobiace teplo musí byť väčšie, aby ju zahrialo. U ľudí teplota vyššia ako 51°C spôsobuje poškodenie kože.
Metódy
Metód je síce mnoho, ale nie všetky, ktoré používame my, ľudia, sú vhodné pre kone.
Pri každej z metód je nutné si uvedomiť, do akej hĺbky prenikne dostatočné množstvo tepla, ktoré ešte bude mať liečebný efekt. V prípade nahrievania kože pomocou povrchového ohrievania, hlbšie uložené svaly svoju teplotu skoro vôbec nezvýšia.
Prostriedky na povrchové zahriatie
Najprv musíme zvážiť všetky za a proti a vybrať čo najvhodnejšiu metódu.
Naše obľúbené elektricky vyhrievané podušky nie sú pre kone príliš vhodné. Sú napojené na elektrickú energiu priamo zo siete a hrozí nebezpečenstvo, že kôň prišliapne šnúru. A navyše, železné podkovy sú výbornými vodičmi a celý proces môže skončiť veľmi zle.
A k ďalšiemu problému. Ošetrujúci nevie presne, koľko tepla prejde tkanivami a koľko ho zostane mimo. Spálenie koňovi hrozí aj pri pôsobení odporučenej teploty počas 20 - 30 minút, preto je treba neustále sledovať a merať teplotu kože pod vankúšikom. Ak spálime kožu, máme miesto jedného poranenia dve a to za to nestojí.
Vrecúška alebo fľaše s horúcou vodou sú pre liečbu koní úplne nevhodné, pretože sa ťažko pripevňujú k telu. Stačí malý pohyb a vrecúško či fľaša sa posunú na iné miesto alebo dokonca spadnú a v prípade roztrhnutia horúca voda koňa obarí.
Dnes sa dajú kúpiť rôzne špeciálne ohrievané vírivky na liečbu končatín koní. Ich výhodou je to, že zahrievajú a masírujú súčasne. Voda sa dostáva priamo na ranu, umyje nečistoty a odumreté tkanivá. Do vody je vhodné pridať prípravok s jódom, ktorý dezinfikuje kožu a bráni znečisteniu rany infekciou. V prípade otvorenej rany je nutné nie len umyť ranu, ale aj vydezinfikovať vírivku. Vírivka má teplomer, aby hydroterapia bola účinná a zároveň bezpečná. Teplota vody by sa mala pohybovať medzi 39 a 43°C. Nádobka musí byť z umelej hmoty alebo gumová.
Ďalej môžeme použiť hydrocollátory. Sú to podušky naplnené špeciálnou tvrdou hmotou, ktorá sa po ponorení do horúcej vody zahrieva a zároveň mäkne. Môžeme ju tvarovať na telo, aj keď jej pripevnenie tiež nie je jednoduché. Ak liečime chrbát koňa, môžeme ju upevniť pod deku. Ak liečime nohu, je poduška dosť ťažká a nepohodlná. Hydrocollátor sa môže dostatočne zahriať, pokiaľ sa vloží do vody s teplotou až 65 °C. Vankúšik sa potom musí zabaliť do utierky, aby nespálil kožu. Potrebnú teplotu udrží asi 20 minút.
Pre kone sú vhodné aj vankúšiky so špeciálnymi chemikáliami, ktoré dokážu samé vytvárať teplo (ich zmiešanie a reakcia). Teplotu dokážu udržať až 90 minút. Zo začiatku sú príliš horúce, preto je ich nutné zabaliť do utierky, ktorú je dobré navlhčiť, pretože teplo tak lepšie prenikne ku koži a do tkanív.
Rôzne teplomety alebo vyhrievacie lampy (infračervené napr.) môžu spôsobiť požiar, ak spadnú do slamy a podobne. Pre kone bývajú špeciálne zasadené do rámu, visia zo stropu a zahrievajú koňovi chrbát. Ich nevýhodou je to, že teplo neprenikne dostatočne hlboko. Kone však pod soláriom stoja veľmi radi, pretože takéto nahrievanie je im príjemné, hlavne vtedy, keď je vonku zima a mokro.
Ďalej môžeme použiť dráždivé látky ako linimenty a balzamy, ktoré je možné zohnať vo forme roztoku alebo emulzie. Dráždia nervové zakončenia v koži a tým dochádza k rozšíreniu kapilár a teda väčšiemu prekrveniu. Kôň to vníma ako teplo na koži. Aj v tomto prípade hlbšie tkanivá zostanú nedotknuté. Ak tieto látky vmasírujeme, zmiernia bolestivosť. Nezahrievajú však kĺby ani šľachy a rozhodne nenahradia správne spravenú zahrievaciu kúru pred prácou pod sedlom alebo na lonži.
"Suché" teplo zahreje kožu na vysokú teplotu, ale "vlhké" teplo lepšie preniká do hĺbky. Preto je dobré zabaliť zahrievacie vankúšiky, fľaše alebo sáčky do vlhkej utierky a tak ich na telo priložiť.
Ultrazvuk
Liečebný ultrazvuk preniká do hĺbky. Dokáže prehriať tkanivá v hĺbke do 3 - 5 cm bez toho, aby pri tom prehrial kožu a povrchové štruktúry. Pôsobí rovnako ako povrchové ohrievače, a teda rozhýbe molekuly tkanív a tie potom neustále kmitajú, čím tiež rozbíjajú kolagénne vlákna a zvyšujú látkovú premenu buniek. V kombinácií so strečingom môžeme pomôcť ultrazvuku uvoľniť jazvy.
Teplo v organizme spôsobuje:
zvyšuje látkovú premenu buniek
zvyšuje aktivitu svalových vlákien
zlepšuje zmrštiteľnosť svalov
zvyšuje zápalovú odpoveď tkanív (preto pozor na použitie tepla v akútnom štádiu zápalu!)
zlepšuje elasticitu kolagénnych vlákien
zlepšuje vedenie vzruchu v nervoch
znižuje viskozitu kĺbovej tekutiny
podporuje rozširovanie ciev
Pre liečbu je podstatné to, že teplo znižuje bolesť a uvoľňuje svalové kŕče, zlepšuje prekrvenie, takže spojivové tkanivá sú pohyblivejšie. Pacient sa cíti uvolnene a príjemne.
Skôr ako začnete pracovať s teplom, musíte si uvedomiť, či s pomocou metódy, ktorú ste si zvolili, neprehrejete kožu a či teplo prenikne dostatočné množstvo tepla k tkanivám, ktoré potrebujeme liečiť. Zároveň si musíte uvedomiť, kedy smiete liečiť teplom. Ak začnete zahrievať hneď po poranení, len zápal, ktorý tam vzniká zosilníte, zväčšíte opuch a bolesť.
Teplom sa nemôžu liečiť akútne zápaly kĺbov alebo mäkkých tkanív (šľachy, svaly a podobne). Zahrievať začnete až vtedy, keď sa po minimálne 24 hodinách prítomný opuch nezväčšil.
Dobrý článok, ale zle čitateľný
(Nina, 25. 8. 2019 12:35)