Rozlišujeme dva pojmy: rozštep (zvislá prasklina) a rozsadlina (vodorovná prasklina). Praskliny sa môžu objaviť u koní bosých, ale aj u koní s podkovami. Prasklina, ktorá sa tiahne od nosného okraja kopyta ku korunke je menej nebezpečnejšia ako prasklina opačná. Rovnako problematickejšie sú praskliny na bočných stranách kopyta a na pätkách ako na prednej strane kopyta. Rozhodujúca je hĺbka, menej už dĺžka praskliny. Priečne praskliny sa vyskytujú menej. Môžu vzniknúť z rán na korunke, preto je ich treba veľmi dôkladne ošetriť.
Ak prasklina zasahuje až do kopytnej škáry, môžu tam preniknúť baktérie, ktoré spôsobia ťažko liečiteľný zápal. Kôň kríva, v najhoršom prípade sa mu môže kopyto vyzuť (plošné odlúčenie rohového puzdra od kopytnej škáry). Najviac ohrozené sú vysušené, zle ošetrované kopytá a kopytá s uvoľnenou kopytnou stenou.
Od miesta praskliny záleží, koľko bude trvať liečba (6 - 12 mesiacov). Celý čas je nutná asistencia kováča, prípadne veterinára.
Kováč môže pomôcť špeciálnymi podkovami, ktoré zabezpečia, aby rohovina v mieste prasknutia nedošľapovala na zem. Ďalej sú to rôzne kovové svorky, alebo dnes už "umelohmotné svorky", ktoré sa lepia a na kopyte vyzerajú ako leukoplast, prípadne iné metodické pomôcky, ktoré zabránia ďalšiemu praskaniu kopyta. Ak je prasklina veľmi široká, dá sa vyplniť kopytným tmelom.
Príznaky:
Prasklina sa tiahne od nosného okraja kopyta smerom ku korunke alebo ide priečne kopytom.
Hĺbka a šírka je rôzna.
Kôň kríva len vtedy, ak prasklina prenikla až na kopytnú škáru a infikovala sa.
Čo robiť:
Prasklina, ktorá vychádza z nosného okraja. Zastavenie je možné vyhĺbením kolmého rezu jej na hornom konci.
Prasklina, ktorá vychádza z korunky. Zastavíme zárezom na spodnom konci.
Priečna prasklina. Zastavíme zárezmi na oboch koncoch.
Zárez musí byť o niečo hlbší ako prasklina.
Čo najskôr volať kováča.
Ak kôň kríva, kopyto je teplé a bolestivé, ihneď voláme veterinára.
Skontrolujte očkovanie proti tetanu.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.