Prídete do stajne a miesto obvyklého privítania vás čaká apatický kôň, ktorý očami prosí o pomoc, trasie sa, je spotený, nepokojný, ťažko dýcha, líha si a vstáva ... .
Kolika je na svete. Prvé čo spravíte, okamžite voláte veterinára. Je to síce prvá zásadná vec, ale veterinár sa k vám nemôže "premiestniť" ihneď a niekedy trvá hodiny, kým príde. Začnete koňa vodiť, situácia sa však nelepší a veterinár stále nikde. Skúsme sa teraz pozrieť na to, čo môžete pre neho spraviť.
To čo tu nájdete nie je návod, ako zničiť koliku, ale len postup, ktorý koňovi uľahčí čakanie na veterinára a zmierni bolesti. To znamená zmenšenie šoku a stresu a tým väčšiu nádej na uzdravenie a prežitie. Jeho asistencia je vždy nutná, aj keby sa už kolika javila ako ukončená.
Masáž a akupresúru všetci poznáme, ľudia ich úspešne používajú už tisícky rokov. V prípade zvierat fungujú podobne. Môžu liečiť a môžu slúžiť ako prevencia. V žiadnom prípade však nemôžu nahradiť zákrok veterinára, ktorý určí, o akú koliku ide a prípadne potvrdí návrat zažívacieho systému do normálu.
Akupresúra je odnožou akupunktúry, ktorá patrí medzi prastaré orientálne liečby. Na rôznych miestach tela používa ihly, ktorými zmierňuje bolesti alebo lieči chorobu. Akupresúra na rovnakých bodoch používa tlak prstov. Tlak prsta alebo ihly na správnom mieste podporuje správne prúdenie energie telom. Okrem toho, povzbudzuje obehový systém a z mozgu uvoľňuje prírodné látky podobné morfiu, endorfíny, ktoré znižujú bolesť.
Koňa s kolikou bolia črevá. Stiahne svalstvo a tým sa obmedzí obeh krvi, kyslíka a ďalších látok do postihnutej oblasti. Kolika sa tak ešte zhoršuje. Bolesti sa zväčšujú a kolobeh udalostí sa opakuje. Kolika môže skončiť ťažkým šokom alebo smrťou. Stimuláciou špeciálnych akupresúrnych bodov sa dá bolesť zmierniť. Tak sa zlepší obeh v postihnutej oblasti, odštartuje uvoľňovanie endorfínov a uvoľnia sa stiahnuté svaly. Táto úľava urýchli vylučovanie endorfínu a to je ďalšia šanca, ako zmierniť bolesť a uvoľniť stres. Keď si kôň môže oddýchnuť od bolesti, je schopný sám bojovať s kolikou. Pulz a dýchanie sa stabilizuje.
Našou snahou je uvoľniť a upokojiť koňa zlepšením obehu a znížením bolesti. Každý kôň má však iný názor na to, čo mu robí dobre a čo nie. Musíte koňa sledovať ešte predtým ako dôjde ku kríze. Kôň vám presne povie čo robiť a čo nie. Ak je spokojný s tým, čo robíte, dá dole hlavu, vyzerá akoby sa mu chcelo spať, zhlboka dýcha, pomaly zatvára oči. Ak sa mu vaša činnosť nepáči, hlavu dvíha, švihá chvostom, snaží sa od vás odísť, fŕka.
Ak kôň s vašou aktivitou nesúhlasí, nevzdávajte to a opatrne pokračujete ďalej s tým, že skúste znížiť silu pôsobenia, možno sa mu nepáči tlak nechtov alebo kôň jednoducho nevie, ako sa má uvoľniť a trvá mu to dlhšie. Nikdy však nezabúdajte na svoju bezpečnosť. Pri nohách nekľačte, znižujete si tak možnosť úniku. Sledujte všetky prejavy koňa, jeho oči, uši a rovnako aj okolie, aby ste včas zachytili akýkoľvek pohyb, ktorý by mohol koňa vyľakať.
Pri akupresúrnej masáži dlaňou kožu jemne ťaháme, nie len hladíme prstami. Vždy začínajte s menším tlakom, pretože akupresúrne body môžu byť citlivé. Tlak postupne zvyšujte a zväčšujte rozsah pohybu.
Pri kolike alebo v iných krízových situáciách venujte každému akupresúrnemu bodu aspoň tri až päť minúť ak sa kôň nebráni a skôr, ako prejdete od jedného bodu k druhému, použite jednu z nasledujúcich techník, alebo ich kombináciu. V prípade prevencie, alebo tréningu, venujte každému bodu aspoň dve minúty.
Technika č. 1
Na každom bode začnite s touto technikou. Prsty položte na bod a jemne ale pevne tlačte. Tlak udržujte 1 až 2 minúty, pokiaľ kôň nedá najavo, že sa mu to páči.
Technika č. 2
Bez toho, aby ste uvoľnili predchádzajúci tlak, pevne zatlačte hlbšie, na krátky, 1 až 2 sekundový interval. Potom sa vráťte k pôvodnému tlaku. Opakujte aspoň minútu.
Technika č. 3
Rozložte prsty na bod a okolo neho, kožu a svaly masírujte malými krúživými pohybmi. Vydržte aspoň minútu.
Celé ošetrenie by malo robiť v prostredí, na ktorom sa kôň cíti dobre a nebude vás ani nikto vyrušovať.
Uši: Masáž a akupresúra uší koňa rýchlo uvoľní a spomalí jeho tep a dýchanie. Pôsobí podporne na zažívací systém. Oboje môžete robiť pri vodení koňa postihnutého kolikou, ale dá sa použiť aj pri šoku alebo úraze alebo vtedy, keď potrebujeme koňa upokojiť alebo zmierniť bolesť. Slúžia aj ako prevencia na pretekoch alebo po pretekoch, pretože stimulujú zažívací systém a znižujú stres. V bežnej praxi sa osvedčuje ich použitie aj v prítomnosti kováča alebo veterinára.
Rukou masírujte ucho koňa pri hlave. Začnite pravým, pretože veľa koní neznáša dotyk na ľavom uchu skôr, ako si to vyskúšajú na pravom. Pravou rukou držte koňa za ohlávku, ľavou chyťte ucho koňa tak, že ho máte medzi palcom a ostatnými prstami. Jemne ale dôrazne masírujte koreň ucha tak, že prsty posúvate dopredu a späť asi o 1 cm. Ak koža zostane vláčna, môžete pridať aj pohyby do bokov. Masáž robte tak 1 až 2 minúty.
Prejdite k masáži vlastného ucha. Zložte k sebe jeho vonkajšie okraje a zavretou rukou po ňom zľahka prechádzajte od koreňa k špičke. Začnite pri koreni, kde ruky zľahka položíte. Potom ucho jemne stlačte medzi dlaňou a prstami až sa okraje dotknú a pomaly, jemne prechádzajte ku špičke. Smerom k špičke uvoľňujte tlak. Nesnažte sa pri masáži silou stáčať ucho koňa v smere, ktorý mu nie je príjemný, masáž tak nemá žiaden účinok. Opakujeme asi 1 až 2 minúty.
Ďalší krok začína rovnako ako na začiatku. Položte ruku zľahka okolo koreňa ucha. Pomaly prejdite palcom doprostred vnútornej strany ucha a stlačte ho medzi palcom a prstami. Pozor na dlhé nechty. Pomalým plynulým pohybom prejdite až k špičke ucha. Znova opakujeme 1 až 2 minúty.
Palcom a ukazovákom stimulujeme akupresúrny bod, ktorý sa nachádza asi 0,5 cm pod špičkou ucha. Palce položte na tento bod z vnútornej strany ucha a z vonkajšej strany oproti nemu ukazovák. Masírujte malými krúživými pohybmi.
Celý proces opakujte na ľavom uchu.
Nohy: Akupresúrne body na nohách majú tri výhody: podporujú zažívanie a obehový systém, upokoja koňa a urýchľujú vylučovanie endorfínu. Akupresúrne body nájdete, keď prejdete ukazovákom po nohe až k prehĺbeniu na spenke, kúsok nad korunkou. Tam by ste mali zacítiť jamku veľkú asi ako špička prstu. To je prostredný bod. Ak ju nenájdete hneď, pracujte v tejto oblasti pravidelne a po čase sa objaví. Ďalšie dva body ležia asi 2,5 cm bokom od prostredného bodu.
Tieto body sa dajú využiť aj ako prevencia pri vytrvalostnom jazdení, skákaní, alebo prevoze koňa. V tréningu pôsobenie na ne kone upokojuje pred prácou na jazdiarni a pomáha zlepšiť koordináciu nôh.
Začnite na ľavej prednej nohe. Ľavou rukou nájdite prostredný akupresúrny bod. Potom priložte palec a ukazovák pravej ruky na zostávajúce dva body.
Ukazovák ľavej ruky položte na prostredný bod. Všetky tri prsty zadržte v stisku. V prípade, ak nejde o krízu, stačí stimulovať 1 až 2 body.
Brucho: Koňovi sa uľahčí od bolesti tým, že je odľahčený tlak v jeho bruchu. Zároveň stimuluje činnosť čriev, takže sa koňovi uľahčí pohyb plynov a natrávenej potravy v črevách.
Pracuje sa od oblasti podbrušníka po celej dĺžke brucha až k zadným nohám. V prípade, ak má kôň pri kolike veľké bolesti, môže vašu snahu pomôcť mu, odmietať. Skúste najprv začať nohami a učte ho zvyknúť si na takýto tlak a potom postupujte na brucho. Ak sa však bráni, nenúťte ho nasilu.
Brucho koňa dvíhate občas na 10 až 30 sekúnd a všetko opakujte po celej dĺžke brucha.
Teraz budete potrebovať pomocníka. Zoberte si uterák alebo čokoľvek podobné, čo môžete posúvať pod bruchom koňa. Uterák preložte po celej dĺžke na polovicu. Preložte ho koňovi popod bruchom, pričom váš pomocník ho na druhej strane chytí a pomaly potiahne pod bruchom. Začínajte v mieste, kde býva upevnený podbrušník, aby si kôň na nový pocit ľahšie zvykol. S pomocníkom počítajte do piatich, pri čom každé ďalšie číslo znamená mierne zväčšenie zdvihu. Keď napočítate do 5, vydržte v tejto polohe 10 až 30 sekúnd. Potom tlak mierne povoľujte, znova počítajte do 5, až sa brucho vráti do pôvodnej polohy. Pri kolike je brucho smerom dozadu stále viac citlivejšie a zároveň potrebuje najviac pomôcť. Dvíhajte preto veľmi pomaly a s malými prestávkami, aby sa kôň upokojil.
Toto isté sa dá spraviť aj pomocou rúk. Pod koňom si s pomocníkom "spojte" ruky dlaňami nahor. Priamo za ruky sa nedržte, ak by nastala situácia, kedy musíte uskočiť. Účinok je rovnaký ako v predošlom prípade, ale vašim krížom dá viac zabrať, preto je lepšie vždy nájsť niečo, čím by ste mohli brucho zdvihnúť.
Ak nemáte pomocníka, musíte brucho dvíhať sami. Rovnakým spôsobom, dlaňami vedľa seba, pracujte na oboch stranách brucha.
Slabiny: masáž slabín dlaňou podporuje uvolnenie, hlboké dýchanie a lepší obeh v črevách, uvoľňuje stiahnuté brušné svaly. V tréningu obmedzuje stiahnuté brušné svalstvo dĺžku kroku koňa, rovnako ako jeho schopnosť vyklenúť chrbát. Masáž pomáha zlepšiť pohyb koňa. Pracujeme v zaoblenej časti brucha od stredu trupu smerom dozadu k slabinám.
Postavte sa vedľa pravého pleca koňa a pozerajte sa smerom na zadok. Pravú ruku položte na chrbát, aby ste mali oporu. Ľavú dlaň položte na brucho koňa asi 10 až 15 cm pred slabinou. Lakeť držte ohnutý pri tele, aby ste mali väčšiu silu na vyvíjanie tlaku. Pritlačte dlaň a posúvajte stlačenú kožu smerom hore. Ak netlačíte dostatočne silno, ruka vám len kĺza po srsti. Vyviňte tlak 15 až 30 sekúnd, ruka sa pohybuje dnu a von podľa dýchania koňa. Tlak pomaly zmierňujte, premiestnite sa na ďalšie miesto a opakujte, pokiaľ nepremasírujete celú oblasť. Zopakujte na druhej strane. Počítajte 5 až 10 minút na každú stranu.
XEvil 4.0 breaks CAPTCHA of Google, Facebook, Yandex, VKontakte, and 8400 others!
(MashaDaync, 12. 12. 2017 20:30)