Úplne bežným problémom, s ktorým sa stretnete snáď pri každom koni, sú rany na končatinách. Až na niektoré výnimky sú to väčšinou rany povrchové, čiže poranenia kože. Môžu však byť infikované, a preto by sme ich mali prekrývať obväzom. Tým zabránime ďalšiemu znečisteniu, uľavíme bolesti a tlak obväzu zmenší prípadný opuch v oblasti rany. Takéto ošetrenie uľahčí aj neskoršie zošitie rany v prípade potreby. Väčšie rany sú však pri hojení vďaka tlaku náchylné na tvorbu "živého mäsa". Zabránime tomu stálym protitlakom obväzu. Každý obväz je dôležité správne vypodložiť, pretože hlavne na dolnej časti končatín koža prilieha priamo na kosť a pri zaškrtení nastávajú problémy s odumieraním.
Nie vždy vieme rozpoznať, ktoré hlbšie štruktúry sú ranou poškodené. Preto je dôležité dať pozor na rany v blízkosti kĺbov, šliach a na korunke. V infikovanom kĺbe môže dôjsť k porušeniu chrupaviek následkom bakteriálnych toxínov. Infekcia sa môže rozšíriť aj na šľachu.
A samozrejme nesmieme zabudnúť, že každé poranenie znamená možnosť infekcie - tetanus. Ďalej hrozí flegmona. Ak kôň kríva, pre istotu preverte aj možnosť, prasknutia kosti, zlomeniny.
Príznaky:
Rany rezné, tržné, bodné, kopnutie alebo uhryznutie.
Krívanie.
Krvácanie.
Čo robiť:
Povrchové rany ošetríme krycím sprejom, ktorý tvorí film (resp. betadin a podobné prípravky určené pre kone na tieto rany).
Všetky ostatné rany musí ošetriť veterinár. Zatiaľ poskytneme prvú pomoc, preložíme obväzom, aby sme predišli ďalšiemu znečisteniu.
Pred priložením obväzu nepoužívajte žiaden dezinfekčný sprej alebo akýkoľvek iný prípravok. Skreslia vzhľad rany, šitie by bolo náročnejšie, hojenie dlhšie.
V prípade tepnového krvácania použijeme tlakový obväz. Neodporúča sa tepny škrtiť, pretože to nie je veľmi účinné a je to bolestivé.
BEST software for captcha breaking!
(MashaDaync, 12. 12. 2017 22:12)