Keď viete, ako je to u vašej kobyly s rujou, môžete ju pripraviť na pripúšťanie. Pripúšťať by sme mali k len registrovaným (uznaným) žrebcom, pretože inak si vytvoríme koníka bez pôvodu. Počítajte s tým, že ak žrebec, ktorého ste si vybrali nestojí v rovnakej stajni, budete musieť svoju kobylku doviesť k nemu. Pokiaľ je žrebec veľmi ďaleko, alebo je možnosť prevozu nejako obmedzená, môžete využiť insemináciu. A nezabudnite, že pokiaľ je vaša kobylka aktívny športovec, dajte jej najmenej štyri mesiace pauzu, kým ju zaradíte do chovu.
Klasické pripúšťanie
V čase ruje sú pohlavné orgány kobyly celkom odolné proti rôznym infekciám (prekrvenie - zvýšená prítomnosť bielych krviniek), ale aj napriek tomu je veľmi dôležité dôsledne dodržiavať hygienu. U mnohých ľudí môžete vidieť, že privedú kobylu, umyjú žrebca (v rôznych dezinfekčných roztokoch) a idú pripúšťať. Síce aspoň prejavili snahu o nejakú tú hygienu, ale urobili to presne naopak. Ten, kto má byť umytý predovšetkým, je totiž kobyla. Musíme jej dôkladne umyť vulvu a okolie (oblasť hrboľov sedacích kostí), najlepšie mydlom s dezinfekčným roztokom, napr. hnedý Betadine. Kým žrebec trafí na správne miesto, často sa dotkne na miestach v okolí vulvy. Keď je kobyla čistá, nemusí nám to prekážať, pretože nenanesie do pošvy žiadne zbytočné nečistoty. Ak sme však umyli žrebca a kobylu nie, prenesie na seba nečistotu z kobyly a potom priamo do nej a umývali sme ho zbytočne.
Pri pripúšťaní by malo byť vždy viac ľudí (minimálne dvaja), aby bolo postarané o kobylu aj o žrebca. Okrem hygienických opatrení je dobré kobyle obandážovať chvost. Niektorým kobylám je tiež nutné nasadiť putá na zadné nohy, alebo lepšie špeciálne mäkké "papučky", aby žrebca nezranili. Práve preto pri pripúšťaní nesmú byť kobyly podkované na zadných nohách. Niektoré žrebce sa zas pre zmenu ostrejšie zahryznú do kobyly ako by mali. Dajte takémuto žrebcovi náhubok, alebo na kobyle chráňte niečím mäkkým, ale pevným oblasť, kam sa chce žrebec zahryznúť. Je to oblasť kohútika, aj keď nikdy neviete kam presne trafí, ale majiteľ žrebca by ho už mal poznať.
Pokiaľ ide o hygienu žrebca, často je zvykom, umývať ho po pripustení. Nie je to nutné, ale uškodiť tým nemôžete.
Inseminácia
Inseminácia je moderná biotechnológia, ktorá má v reprodukcii koní veľký význam a tiež mnoho výhod. Inseminovať (teda umelo oplodniť) môžeme čerstvými alebo zmrazenými spermiami.
Výhody inseminácie - ochrana proti prenosu pohlavných chorôb, maximálne využitie ejakulátu (z jednej "dávky" môžete pripustiť niekoľko kobýl - v inseminačnej dávke pre jednu kobylu by malo byť 200 000 000 pohyblivých spermií a v jednom ejakuláte žrebca sa nachádza priemerne 10 miliárd spermií), možnosť posúdiť kvalitu ejakulátu (pohyblivosť, tvar a schopnosť prežitia spermií, hustotu, farbu - smotanovo biela je v poriadku, zelenkavá naznačuje zápal, načervenalá poukazuje na prítomnosť krvi a je nutné žrebca vyšetriť, zápach a množstvo), jednoduchšie rozšírenie kvalitných plemenníkov v celosvetovom meradle, možnosť "poistiť" si kvalitné kone (dosahujú skvelé výkony, ale majiteľ ešte nechce, aby šli do chovu, alebo ak by sa koňovi niečo prihodilo a nemohol by pripúšťať, má majiteľ aspoň možnosť využiť zmrazené dávky a zachovať tak žrebcovu líniu.
Čerstvé spermie - odoberajú sa pomocou umelej vagíny, na oplodnenie sú pripravené okamžite. Ich životaschopnosť je cca 48 hodín. Dajú sa krátkodobo konzervovať. Zriedia sa špeciálnymi riedidlami a schladia na teplotu cca 4°C. Takto uchované spermie sa musia na insemináciu použiť cca 12 - 48 hodín po odbere.
Mrazené spermie - môžete uchovávať aj niekoľko desiatok rokov bez toho, aby došlo k ohrozeniu oplodňovacej schopnosti. Počítajte ale s tým, že rozmrazené spermie nemôžete znovu zmraziť. Naviac takmer 20 - 25% spermií rozmrazenie neprežije, takže mraziť sa môžu len kvalitné spermie (zhruba 70 - 80% žrebcov má spermie vhodné na zmrazenie) a doba životaschopnosti spermií po rozmrazení sa znižuje priemerne na 20 hodín. Mrazí sa v tekutom dusíku (-196 °C) na teplotu - 80 °C.
Insemináciu obvykle robí inseminačný technik alebo veterinár, nie je ale problém, aby ju spravil aj skúsený chovateľ sám.
Po pripúšťaní
V prvom rade kobylu voďte, či už ste pripúšťali prirodzene, alebo insemináciou. Vodiť by ste ju mali niekoľko minút pretože pokiaľ ju necháte stáť, často sa stáva, že kobyla začne spermie vytláčať. Potom už len treba niekoľko dní čakať a sledovať kedy končí ruja. Pokiaľ si nie ste istý odhadom správneho dňa na pripúšťanie, môžete s odstupom cca 2 dní pripúšťať znova, ak má kobyla ešte ruju. Zhruba po 11 - 15 dňoch môže byť urobené sonografické vyšetrenie, ktoré prezradí, či sa pripúšťanie podarilo a kobyla je žrebná. Vďaka sonografickému vyšetreniu môžu byť včas odhalené dvojčatá a jedno embryo odstránené. Vo väčšine prípadov, keď nie sú dvojčatá odhalené včas (cca do šestnásteho dňa), dochádza k samovoľnému potratu a zvyčajne oboch plodov, alebo k veľkým komplikáciám pri samotnom pôrode, alebo po ňom. Na kobylu je to veľký nápor a dá sa hovoriť o skutočnom šťastí, pokiaľ to všetko kobyla prežije. Okrem sonografie sa dá žrebnosť zistiť rektálnym vyšetrením, ale to až v 1 - 2 mesiaci žrebnosti. Aj keď máte potvrdenú žrebnosť, neprestávajte sledovať ruju. Počas žrebnosti by sa nemala vyskytovať a akonáhle by sa objavili jej príznaky, kontaktujte veterinára a požiadajte ho o vyšetrenie. Počas žrebnosti je možné pozorovať u kobyly aj psychické zmeny. Býva opatrnejšia, pokojnejšia a lepšie krmiteľná.
XEvil is decoding 99% types of captcha
(MashaDaync, 12. 12. 2017 19:29)