A pri tom je tak účinná:
kašeľ a bronchitída,
poštípanie hmyzom,
používa sa v homeopatií pri liečení alergií.
Cibuľa je obľúbená už vyše 5000 rokov. Najprv slúžila len ako korenie, potrava a liek. Pestovali ju v stredovekých kláštorných záhradách a jej liečivé účinky sa prejavovali pri kašli, reume a srdcových ochoreniach.
Dnes cibuľu poznáme v rôznych formách aj farbách, ktoré sa líšia najmä arómou a chuťou. Vedecké výskumy potvrdili jej liečivé účinky. Je veľmi podobná cesnaku, ale jej pach je znesiteľnejší a nepôsobí tak dlho. Obsahuje minerály, stopové prvky, vitamín C a vitamíny skupiny B. Podporuje trávenie a chuť do jedla.
Pri kašli a bronchitíde pomáha rozpúšťať hlieny a pôsobí protizápalovo. Jej pravidelné užívanie ovplyvňuje zloženie krvi a znižuje krvný tlak. Pôsobí mierne dehydratačne a znižuje obsah cukru v krvi. Surová cibuľa je dokonca prevenciou proti infarktu.
Cibuľa vo svete koní
Aróme nakrájanej cibule sa vyhýba hmyz. Ak vás alebo koňa uštipne hmyz, priložte na postihnuté miesto plátok cibule. Bolesť sa upokojí a rana sa pekne hojí.
Pri kašli a bronchitíde pripravte koňom sirup (pokojne si z neho môžete dať aj vy). Kombinácia cibule a medu spomaľuje proces starnutia a vytvára podmienky pre živé kultúry v žalúdku. Cibuľa nakrájaná na kolieska, ako sme už spomínali, pomáha proti bolesti a aj zápalu.
V homeopatii sa používa ako prostriedok proti alergickým tokom z oka a proti nádche. Ideálna je čerstvá cibuľa, ale aj keď je vysušená, stále obsahuje dôležité zložky.