Výhodou prírodnej liečby na rozdiel od chemickej je, že neprechádza látkovou výmenou a nezaťažuje tak zbytočne organizmus.
Na vonkajšie použitie je vhodný zriedený ovocný ocot, ktorým umyjeme koňa. Hmyzu ale aj parazitom prekáža jeho zápach. Rovnako pôsobia aj vitamíny skupiny B. Ranu môžeme chladiť studeným obkladom s octanom hlinitým (2 lyžice do 1/4 litra vody). Ďalej môžeme použiť normálny ocot, borovú vodu alebo tinktúru z arniky . Takto znížime tvorbu tepla v mieste začínajúceho zápalu (následok hmyzieho jedu) a zabránime aj hromadeniu tekutín do postihnutého tkaniva. Rovnaký účinok majú aj čerstvo nakrájané plátky jablka (ťažšie bodnutie včelou alebo osou, nezabudnite najprv vybrať z rany žihadlo) a cibule.
Ďalšou možnosťou sú bylinky. Liečivé bylinky sa majú používať čerstvé vo forme čaju alebo kúpeľa. Veľmi dobré sú lístky šalvie a skorocelu. Preventívne sa dá proti hmyzu bojovať aj čerstvými listami vlašského orecha. Bodnutia alebo uhryznutia hmyzom môžeme mierniť aj masťou s prídavkami chloridu sodného (dostanete ho v lekárňach) alebo sa postihnuté miesto nasliní a nechá sa na ňom rozpustiť tableta sodnej morskej soli.
Účinné či už na vnútorné použitie alebo na natieranie postihnutých miest, rovnako ako na postrek v stajni sú éterické oleje z bazalky, cesnaku, levandule, šalvie, cédrového dreva, citrónu, cibule. Tieto esencie neutralizujú jed, ktorý sa do tela po bodnutí alebo uhryznutí dostáva. Bolesť o chvíľu poľaví a zdurenie opadne. Pozor na žihadlo.
Éterické oleje môžeme koňovi podať na kocke cukru, v jablku, alebo ich môžeme pridať do vody, ktorou koňa pred vypustením na pastvinu umyjeme. Rovnako môžeme takouto vodou postriekať stajne. Ak je stajňa príliš zamorená hmyzom, na bezpečné miesta môžeme dať elektrické aromatické lampy.
A ešte z iného rožka. Zaujímavé je, že pre hmyz sú príťažlivejšie kone so svetlou kožou, ako s tmavou. Vedci zistili, že proti muchám sa môžeme brániť aj modrou farbou. Ak natriete stajne na modro, budú odpudzovať muchy a zároveň budú vyzerať aj veselšie. Podobné účinky má až žltá alebo fialová.
Príznaky:
Bodnutie, uhryznutie, opuch.
Čo robiť:
Ranu môžeme chladiť studeným obkladom s octanom hlinitým (2 lyžice do 1/4 litra vody), použiť môžeme aj normálny ocot, borovú vodu alebo tinktúru z arniky. Takto znížime tvorbu tepla v mieste začínajúceho zápalu (následok hmyzieho jedu) a zabránime aj hromadeniu tekutín do postihnutého tkaniva.
Účinné je aj jablko alebo cibuľa.
Na zmiernenie môžeme použiť aj masť s prídavkami chloridu sodného alebo tabletu sodnej morskej soli.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.