V oblasti ustajňovania sa často stretávame ešte s mylnými názormi, ktoré kladú dôraz v prvom rade na pohodlie jazdca a až potom na pohodlie a hlavne zdravie koňa. Následkom sú problémy ako poruchy zdravia koní, ich rastu, výkonnosti, reprodukcie a problémy s psychikou koňa.
Stajňa by mala spĺňať tieto základné požiadavky:
kôň potrebuje nezávadné krmivo a pitnú vodu
kôň potrebuje pohyb
kôň potrebuje sociálny kontakt
kôň potrebuje svetlo a čerstvý vzduch
V týchto bodoch je v skratke zhrnuté všetko, bez čoho sa kôň nezaobíde. Na prvý pohľad to vyzerá veľmi jednoducho, ale keď sa pozrieme okolo vidíme, že splnenie týchto 4 bodov robí mnohým majiteľom stajní značné problémy. Ak niečo z tohoto absentuje, odrazí sa to na konskom zdraví, či už fyzickom, alebo psychickom.
Ako má vyzerať žľab
Má byť umiestnený vo výške lakťového kĺbu koňa, čo je 0,65 - 0,90 m, v prípade veľkých plemien až vo výške 1m. Šírka 0,65 m, hĺbka 0,4 m. Ideálnym materiálom je kamenina, nahrádza sa aj plastom. Hrana býva zahnutá dovnútra, aby kone nevyhadzovali krmivo zbytočne von. Vo voľných stajniach sa žľaby nachádzajú po obvode stajne, záleží vždy od počtu koní. Na jedno odstavené žriebä musíme počítať s dĺžkou žľabu minimálne 0,6 m, na ročka 0,7 m a na dospelého koňa 0,8 m. Objemové krmivo sa kladie na čistú podstielku pod žľab, vo voľnej stajni na určené miesto uprostred, niektoré stajne ale aj boxy majú vyhradený priestor (napr. v rohu boxu oddelený doskami, tak, aby dnu kôň nevošiel ale mohol sa pohodlne kŕmiť), aby sa neroznášalo po celom boxe. Každému vyhovuje niečo iné, dôležité je, aby bolo uložené vždy do čistého priestoru. Niekedy sa používa aj sieťka, najmä v boxoch, má však svoje výhody aj nevýhody. Výhodou je napríklad zníženie straty podávaného sena, ktoré kone zašľapú alebo roznosia po boxe, ďalej zabraňuje znečisteniu od podstielky, v prípade podstielania pilinami zabraňuje ich zmiešaniu s krmivom (všetky tieto výhody môže nahradiť aj spomínaný oddelený priestor v boxe). Medzi negatíva patrí prácnosť pri dávkovaní sena do siete, potlačenie selektívnej vlastnosti pri výbere a uprednostňovaní príjmu niektorých rastlín koňom. Pre rastúcu kategóriu koní je takýto spôsob kŕmenia nevhodný, pretože kone musia zohýnať hlavu až na zem, inak nedochádza k prirodzenému vývoju chrbta.
Napájačka
Kôň spotrebuje 20 - 50 l pitnej vody. Kôň musí dostávať absolútne čistú vodu. Napájame buď pomocou vedier, čo je však náročnejšie, pretože ich treba stále dopĺňať alebo napájačiek, ktoré treba len čistiť a kontrolovať, či fungujú. Každá napájačka by mala mať samostatný kohútik a prívod z akumulačnej nádržky, aby sme zabezpečili teplotu odstátej vody 8 - 12 stupňov). Výška umiestnenia je 1,2 - 1,5 m nad podlahou, najlepšie v najteplejšom mieste. Vo voľných stajniach sa budujú tzv. napájacie žľaby, ktoré majú regulačný plavák alebo stály prietok vody. Žľaby so stálym prietokom vody sa umiestňujú najmä vonku na pastvinách, keď je možné využiť prírodnú, ale nezávadnú vodu. Dajte pozor na namŕzanie napájačiek a taktiež na ich čistotu.
Stajňa a pohyb koňa
Pohyb je pre koňa veľmi dôležitý, pretože zabezpečuje regeneráciu pohybového aparátu a motilitu črevného traktu a tráviaceho ústrojenstva. Je nevyhnutý pre správne fungovanie kĺbov a šliach, vývoj kopytného puzdra. Pohyb napĺňa aj psychické a sociálne požiadavky koňa.
Práve pre spomenuté dôvody je ideálny pastevný odchov, kde je vybudovaný len prístrešok, ktorý kone chráni pre nepriaznivým počasím. Využíva sa najmä na odchov mladých jedincov alebo dožitie starých koní.
Všetky ostatné možnosti sa tejto ideálnej alternatíve snažia len priblížiť. Najlepšie sú na tom stajne, ktoré majú dostatočne veľké výbehy na to, aby v nich kone mohli byť prakticky celý deň.
Voľné ustajnenie
Druhým najprirodzenejším ustajnením je voľné ustajnenie. Stavebne je náročnejšie a drahšie. Používa sa pre chovné kobyly, žriebätá a mladé kone. Kapacita takejto stajne je závislá na potrebe plochy a kubatúry na koňa.
Požiadavky na plochu:
dospelý kôň: 7,3 m/ks
kobyla so žriebäťom: 12 - 16 m2
žriebä do 1,5 roku: 6 m2
dorast: 7 - 8 m2
do 3 rokov: 8 - 12 m2
Kubatúra stajne:
normálne plemená: 28 - 40 m3
malé plemená (pod 148 cm KVH): 20 - 27 m3
Voľná stajňa by mala byť na mierne vyvýšenom slnečnom mieste. Pozdĺžna os by mala viesť zo severu na juh. V stajni by malo byť sucho, vzdušne, ale bez prievanu. Okná by mali zabezpečovať dostatočné osvetlenie stajne, ich rozmer by mal byť 1,2 x 0,9 m s tým, že sa dajú sklápať dovnútra kvôli vetraniu a majú izolačné dvojité sklo. Treba ich umiestniť tak, aby slnečné lúče neoslňovali kone do očí, minimálne 1,8 - 2 m nad podlahou. Pomer plochy stajne je 10 - 16 : 1, čo je 1 m okna na 8 - 12 m stajne. Na oboch koncoch stajne by mali byť umiestnené dvere. Ich veľkosť sa prispôsobuje veľkosti plánovanej techniky, ktorá sa má v stajni používať (odvoz hnoja a pod.). V stajni by nemali byť žiadne prekážky ani vnútorné stĺpy, pretože sú príčinou mnohých úrazov. Podlaha býva najčastejšie betónová so sklonom 1 - 2 cm/m s nastieľaním hlbokej podstielky. Najvhodnejšia podlaha je však drevená. Na trhu sa už objavili aj rôzne gumové a iné náhrady. Vždy pri výbere materiálu prihliadajte na zdravie koňa. V starých stajniach bývala podlaha z tehliarskej hliny zmiešaná s pieskom a rašelinou. Z veterinárnych a hygienických dôvodov sa táto podlaha už dnes nepoužíva. Priamo na tieto stajne by mali nadväzovať pastviny alebo aspoň výbehy, ktoré umožnia celodenný pohyb.
Box
Boxy sa zväčša stavajú v klasických zateplených stajniach. Dajú sa umiestniť aj ako samostatná jednotka do rôznych komplexov, môžu tvoriť stajňu tzv. vonkajších boxov, ale dá sa vytvoriť aj stajňa drevená. Pre stavbu boxov v klasických stajniach platí, že ich počet sa bude odvíjať od kubatúry koňa (28 - 40 m). Plocha boxu sa rovná 2x kohútikovej výške koňa 2.
Ak má kôň výšku 16 cm v kohútiku, výpočet je nasledovný: 1,6x2 = 3,2x3,2 = 10,24 m.
Užšia strana boxu by mala mať minimálne šírku: kohútiková výška x 1,5. Pôrodný box alebo box pre plemenného žrebca by nemal mať menšiu plochu ako 16 m. Boxy bývajú umiestnené tak, aby tvorili radu a umožňovali koňom sociálny kontakt. Medzi radami boxov je stajňová ulička, ktorá by mala mať šírku minimálne 3 m. Steny boxov sa budujú z rôznych materiálov. Ich minimálna výška je 2,2 - 2,5 m. Cca do výšky 1 - 1,4 m siaha pevná, nepriehľadná časť boxu (drevo - veľmi pevné!, múr a pod). Nad ňou sa nachádza kovový rám s mrežami s priemerom prútov 15 - 20 mm a ich rozstupom 5 - 6 cm, aby pri kopnutí nedošlo k uviaznutiu kopyta. Dvere do boxu majú byť minimálne 1,2 m široké s vonkajším bezpečnostným zatváraním. Kovové časti musia byť protikorózne natreté nezávadnou farbou. Najlepšie je pozinkovanie. Vývoj konštrukcie boxov stále napreduje. Nové boxy ponúkajú nie len nové materiály, ale aj napĺňanie sociálnych potrieb koní a zoohygienu. Dvere boxu sú doplnené otváracím oknom, ktoré koňom umožňuje lepší kontakt s okolím. Spodná plná časť boxov už nie je vyplnená až po zem, ale sú tu vyrezané pozdĺžne vetracie otvory, ktoré umožňujú prúdenie čerstvého vzduchu, čím sa znižuje množstvo čpavku v podstielke. Zároveň je to priestor, v ktorom má kôň najčastejšie hlavu (kŕmenie). Rovnako ako vo voľnej stajni dbajte na osvetlenie. Parametre pre svetlosť sú rovnaké.
Druhou alternatívou sú vonkajšie boxy. Existuje viac druhov. Klasické vyzerajú presne ako stajňa, len každý box má svoj vlastný vchod priamo zvonku a nie cez stajňovú uličku. Iné majú vlastnú strechu, vlastné steny, ktoré sú zateplené. Dvere sú dvojdielne, vrchná časť cez deň býva otvorená a umožňuje koňovi kontakt s okolím a na noc sa zatvára. Tieto boxy sa využívajú hlavne v oblastiach s teplejšou klímou. V týchto boxoch sa s koňmi pre ľudí jednoduchšie pracuje, ale na druhej strane samé kone majú nižší sociálny kontakt s ostatnými koňmi.
O ustajnení v tzv. "štondách" písať asi ani nemusíme. Je to síce najekonomickejšie ustajnenie, ale pre fyzické a psychické zdravie koní najhoršie. Sú to malé obdĺžnikové boxy, ktoré sú z jednej strany otvorené a kone sú v nich po celý čas uviazané.
Svetlo a vzduch
Klíma v stajni je rozhodujúca pre zdravie koňa. Samozrejme, najlepšia je pri odchove na pastvinách s jednoduchými prístreškami. Ochrana proti slnku je rovnako dôležitá ako ochrana proti chladu. Prístrešky zabezpečujú tieň a chránia pred silným vetrom. Kone, ktoré sú chované týmto spôsobom sú dostatočne otužilé a zároveň odolné proti respiračným chorobám.
Pri všetkých ostatných alternatívach ustajnenia sa musíme snažiť priblížiť čo najviac k prírodným podmienkam. Nedostatočné osvetlenie má napríklad silný vplyv na neurohumorálnu aktivitu koní (pohlavná činnosť). Narušuje vplyv pôsobenia vitamínov, čo má za následok rachitídu u žriebät, poruchy krvného obrazu, psychické poruchy. Zabezpečte dobré okná ale aj minimálne 2 - 3 W svetla na m2 v stajni.
Ďalším podstatným faktorom je vlhkosť vzduchu. Nevhodná vlhkosť spôsobuje poruchy dýchacieho aparátu. Teplý a vlhký vzduch je nebezpečnejší ako chladný a suchý. Optimálna teplota pre kone v stajni je medzi 8 - 18 C. Záleží, samozrejme, na ročnom období. Preto je aj vetranie veľmi dôležité. Najhoršie, čo môžete v zime spraviť je to, že uzatvoríte všetky vetracie otvory a kone ešte zadekujete. Rýchlo stúpa koncentrácia amoniaku, vlhkosť vzduchu a naruší sa tepelná bilancia. Kone potrebujú čerstvý vzduch a pokiaľ ich správne otužujete, majú dostatočne kvalitnú srsť na to, aby im zima neprekážala (nie extrémne výkyvy teplôt, alebo choré kone). Koncentrácia amoniaku by nemala byť nikdy vyššia ako 5 - 10 ppm!. Koncentrácia CO2 by sa mala pohybovať od 0,1 do 0,2 %. Veľmi nebezpečný je aj prievan - rýchle prúdenie vzduchu, napríklad pri jednorázovom vetraní. Prúdenie vzduchu by sa malo pohybovať v intervale 0,4 - 0,8 m/s a v zime 0,2 m/s.
orientácia boxov - okno na sever
(Marek, 24. 7. 2020 17:58)