Presne ako ľudia, každý kôň už niekedy v živote spoznal, čo je to smäd. Kôň je však odkázaný na nás, majiteľov, jazdcov, ošetrovateľov, sám si s tým nepomôže.
Voda musí byť v každom prípade zdravotne nezávadná a čistá. Kone sú v tomto ohľade veľmi opatrné a často sa stáva, že napríklad odmietajú piť z rovnakého žľabu, z ktorého pili už iné zvieratá. Teplota vody by sa mala pohybovať medzi 10 - 12 °C. Chladnejšia voda môže spôsobovať tráviace problémy a teplejšia voda kone neosvieži.
Denná dávka vody pre kone by mala byt zhruba 4 - 6% z jeho hmotnosti, čiže v prípade 500 kg koňa je to 20 - 30 litrov vody denne. Zásadný vplyv majú ale klimatické podmienky a pracovná záťaž.
V prípade vysokých teplôt vonku nie je nadmerné pitie pred prácou najlepšie, pretože spôsobuje potenie, únavu a rýchle vyčerpanie. V zime by sa nám zasa mohlo zdať, že kone nepotrebujú toľko piť, ale opak je pravdou. Ak teploty klesnú hlboko pod nulu, môže sa spotreba vody dokonca zvýšiť. V zime dbajte na vhodnú teplotu vody (maximálne vlažná), pretože teplá voda by mohla byť pre kone veľmi nebezpečná.
Príjem vody je pre kone individuálnou záležitosťou, u žrebcov býva zvyčajne vyšší, ako u kobýl.
Nezabudnite kontrolovať napájacie zariadenia v stajniach. Musia byť funkčné (v zime sa stáva, že zamŕzajú) a čisté. Na pastvine býva často zdrojom potok. Kontrolujte, či nie je vysušený najmä v lete, alebo naopak zamrznutý v zime a samozrejme, či nie je kontaminovaný. Rovnako strážte napájadlá na pastvinách.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.