Starnutie je individuálna záležitosť. Niektoré kone zostarnú v 15-tich rokoch, iné až v 25-tich. Starnutie čiastočne ovplyvňuje aj genetika, napríklad poníci a arabi sa dožívajú priemerne vyššieho veku ako ostatné plemená. Významný podiel na starnutí má výživa, hygiena, starostlivosť o zdravotný stav (dôležité sú vakcinácie, odčervovanie, starostlivosť o chrup, výživa), prostredie a práca.
Obzvlášť pri starších koňoch je nutné sledovať chrup. Dochádza k jeho opotrebovaniu a strate zubov, čo znižuje schopnosť žuť potravu. Nedostatočne spracovaná potrava vedie k zvýšenému riziku zažívacích problémov a kolík. Prejavom starnutia je často aj ochorenie pohybového aparátu, hlavne osteoartróza. Fyzickými príznakmi starnutia sú pohybové problémy spojené s artrózou, strata hmotnosti a vitality, šedivenie chlpov okolo očí, uší a na čele.
Staršie kone zväčša zle znášajú chladné počasie, znižuje sa ich odolnosť voči vnútorným parazitom, vírusovým a bakteriálnym ochoreniam, problémové sú pre ne aj stresové situácie. Tieto kone sú menej priebojné ako mladší kolegovia, preto najmä v prípade spoločného ustajnenia treba sledovať ich spotrebu krmiva, nakoľko si často svoj podiel už nedokážu vybojovať. Ideálne je mať ustajnené staršie kone spolu. Rovnako im veľmi neprospieva ani výbeh alebo pastvina s mladými koňmi. Okrem dostatku vhodného kŕmenia staršie kone potrebujú aj pokojnejšiu atmosféru.
Bolesti a znížená pohyblivosť môže znižovať chuť prijímať potravu. Znižuje sa aj efektivita metabolizmu, vzrastá potreba zachovania energie pre základné životné pochody. Schopnosť tráviť vlákninu ako aj produkcia žalúdočných kyselín, enzýmov a pohyblivosť čriev sa znižuje.
Ďalej sa znižuje využiteľnosť fosfátov, klesá schopnosť produkcie a absorpcie vitamínov skupiny B a vitamínu C. Pri nízkej hladine vitamínu C môže byť kôň náchylný na rôzne vírusové a bakteriálne infekcie. Do kŕmnej dávky je potrebné denne pridávať 5 - 10 g vitamínu C.
Starší kôň vyžaduje viac kvalitného proteínu, vápniku a fosforu. Kŕmna dávka musí mať vyššiu energetickú hodnotu. Dávka pre staršieho koňa by mala obsahovať 12 - 14 % bielkovín, 0,3 % fosforu a 0,3 - 1 % vápniku.
Základom je samozrejme kvalitné seno. V lete je najvhodnejšia celodenná pastva, v zime kvalitné lúčne seno. Ovos sa upravuje podľa individuálnej potreby koňa (miaganie a podobne). V prípade chladného počasia je vhodné pridávať do večerného kŕmenia 0,5 - 0,7 kg spareného šrotu. Podáva sa aj rastlinný olej pre zvýšenie energetickej hodnoty kŕmnej dávky, 60 ml/100 kg živej hmotnosti koňa. V prípade starších koní by vyššie množstvo nemuselo byť využité a zbytočne by spôsobilo hnačky. Pre chutné obohatenie kŕmnej dávky môžeme pridať kŕmnu repu.
Minerálne látky: vhodné je dopĺňať vápnik, fosfor a horčík.
Vitamíny: prídavok komplexu vitamínov skupiny B, vitamínu C a E, prípadne koenzým Q10 a omega-3 mastných kyselín.
Dôležité je sledovať zdravotný stav pečene a ľadvín. V prípade ich ochorenia alebo nesprávneho fungovania sa znižuje množstvo proteínov, vápniku a fosforu v kŕmnej dávke. Nemala by obsahovať žiaden tuk a je vhodné zvýšiť množstvo sacharidov pre podporu a udržiavanie hladiny krvnej glukózy. Pečeň je miestom syntézy vitamínov, preto je v tomto prípade dobré obohatiť kŕmnu dávku o komplex vitamínov skupiny B a o vitamín C.
Keďže 90% starších koní trpí artrózou, je vhodné podávanie kolagénneho hydrolyzátu a glykosaminoglykanov. Sú to látky, ktoré zlepšujú zdravotný stav pohybového aparátu, zvyšujú pohyblivosť koňa a predlžujú jeho aktívny vek.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.