Tetanus vyvoláva baktéria Clostridium tetani, ktorá pri pohľade cez mikroskop pripomína tenisovú raketu alebo paličku na bubon. Vypuklá časť tejto baktérie sa nazýva spóra.
Veľmi veľa drobných odrenín si kôň privodí pri jednej zo svojich najobľúbenejších činností, pri váľaní. Každá, aj tá najmenšia ranka je však vstupnou bránou infekcie. Je to len na vás, aké preventívne a liečebné opatrenia zavediete.
Baktérie rodu Clostridium a teda aj Clostridium tetani je anaeróbny mikroorganizmus, čo znamená, že môže žiť len v prostredí bez kyslíka. To však neplatí pre jej spóry. Tie prečkávajú v normálnom prostredí a keď sa dostanú do vhodných podmienok, vyvinú sa z nich životaschopné baktérie, ktoré sa môžu rozmnožovať a znova meniť na spóry. Spóra je výborný mechanizmus, ktorý baktéria v evolúcií získala, aby mohla prežiť. Spóry Clostridia tetani sa nachádzajú v pôde, kde si môžu udržať svoju životaschopnosť až niekoľko rokov. Sú odolné voči teplu a suchu. Spóry sú tiež odolné voči chemickým látkam, takže väčšina dezinfekčných látok na ne musí pôsobiť priamym kontaktom niekoľko hodín, kým sa im podarí spóry zahubiť. Tento mikroorganizmus izolovali v roku 1884 z myši, ktorá bola naočkovaná klasickou zeminou. O päť rokov neskôr sa podarilo získať jeho čistú kultúru, na ktorej bola zistená odolnosť voči takým vysokým teplotám, ktoré zabíjajú iné organizmy. V roku 1890 boli vedecky dokázané rôzne bakteriálne toxíny. Prvým z nich bola práve Clostridium tetani.
Veľké množstvo spór Clostridium tetani sa nachádza v pôde a hlavne na farmách, kde sa bežne vyskytuje trus koní a kráv. Akýkoľvek živočích, a teda aj človek, sa najčastejšie nakazí kontamináciou rany touto baktériou. Preto je veľmi dôležité očkovanie proti tetanu pre všetkých, ktorý sa v okolí týchto zvierat pohybujú.
Vzhľadom na to, že Clostridium je anaeróbna baktéria, najnebezpečnejšie sú bodné rany, pri ktorých došlo k poškodeniu tkanív. Nemusia to vždy byť bodné rany spôsobené špinavým alebo hrdzavým kusom železa, príčinou infekcie môžu byť aj chirurgické rany. Dôležité je mať zapísaný posledný dátum vakcinácie proti tetanu tak, aby sme ju veterinárovi mohli poskytnúť okamžite, keď ju bude potrebovať.
Toxíny, ktoré produkuje Clostridium tetani a príbuzné Clostridium botulinum, sú najúčinnejšie známymi toxínmi: už ich množstvo s veľkosťou špendlíkovej hlavičky môže spôsobiť ochorenie a smrť. Clostridium tetani produkuje niekoľko toxínov. Niektoré z nich ničia len tkanivá a znižujú ich prekrvenie. Tento proces upravuje prostredie pre rast a rozmnožovanie Clostridia. Jeho neurotoxín však vstupuje z miesta infekcie do krvného riečišťa a naviaže sa na nervové zakončenia v svaloch. Odtiaľ putuje hore po nervoch až do miechy.
Čo sa deje v tele
Sval sa môže zmrštiť na základe vedomého (jasný príkaz) aj nevedomého príkazu (napr. popálenie). Mozog vydá vedomý príkaz. Ten prejde až na miesto určenia. V prípade nevedomého príkazu odíde impulz, v mieste prepojenia, v mieche, vzniká signál pre mozog, tak sa vlastne človek dozvie, čo sa deje. Znova vydá príkaz, ktorý putuje do miesta určenia. Práve na miesto prepínania v mieche pôsobí neurotoxín Clostridia. Sú to bunky, ktoré spôsobujú utlmenie alebo zastavenie signálu. Nervový systém väčšinou nepôsobí na svaly spôsobom všetko zabudnúť alebo všetko vypnúť, ide skôr o zrátanie všetkých povzbudzujúcich a utlmujúcich stimulov, ktoré pôsobia súčasne. Signál tlmí interneurón, ktorý sa tak podieľa na koordinácií vzájomného neuromuskulárneho pôsobenia. Neurotoxín sa naviaže na interneurón, vyradí ho z činnosti a signál nemôže byť utlmený. Naruší sa citlivá rovnováha a prevahu získajú povzbudzujúce signály (svaly sa veľmi silno a trvalo stiahnu), tak vzniká kŕč. Najdôležitejší je fakt, že keď sa neurotoxín naviaže na bunky v mieche, neexistuje už žiaden liek, ktorý by ho odtiaľ dostal. Jeho pôsobenie musí samé pomaly odznieť.
K spôsobom infikovania, o ktorom sme hovorili patrí tiež šliapnutie na klinec, zakovanie, zášľap, pichnutie vidlami. Tetanus tiež môže vzniknúť infikovaním pupočnej šnúry novonarodených žriebät. Ak nastane ťažký pôrod a zadržanie lôžka, aj to môže byť zdrojom infekcie. Vzniká tak popôrodný tetanus u kobýl.
Príznaky
Čas medzi vniknutím Clostridia tetani do tkaniva a začiatkom tvorby toxínu môže byť až niekoľko týždňov a keď sa už baktérie začnú množiť a produkovať toxín, príznaky ochorenia nastúpia veľmi rýchlo a neustále sa prehlbujú. Niekedy môže byť prvým príznakom aj kolika, po ktorej veľmi rýchlo nastúpi nezreteľná stuhnutosť. Ak je miesto infekcie na končatine alebo v kopyte, môže sa prejaviť krívaním. Jedným z prvých príznakov, ktorý si na začiatku ani nemusíme všimnúť, je nepatrné odtiahnutie pyskov, rozšírenie nozdier, stiahnutie uší dole a dozadu, problémy s otváraním tlamy a mierne zdvihnutie chvosta.
Približne v priebehu 24 hodín od prvých prejavov ochorenia dochádza k celkovému kŕču veľkých svalov, ktoré sú dôležité pre státie koňa. Končatiny sa napnú a v tejto pozícií stuhnú. Zároveň sa oko stiahne do jamky a kŕč postihne aj tretie viečko, takže sa ťažko zaťahuje a môžeme ho pri pohybe hlavy a niekedy aj v pokoji vidieť. Kŕč svalov je možné ľahko vyvolať náhlym hlukom, pohybom alebo dotykom. Kôň môže spadnúť a zostane ležať na boku so stuhnuto natiahnutými končatinami a vyvráteným krkom. Postihnuté sú tiež dýchacie svaly (bránica a medzirebrové svaly), takže kôň sa môže začať dusiť. Toto je práve najčastejšia príčina smrti pri tetanuse. Zároveň môže vzniknúť zápal pľúc ako následok vdýchnutia sústa alebo vody.
Liečba
Stupeň postihnutia závisí od stupňa infekcie, na množstve vytvoreného toxínu a na tom, ako rýchlo sa začne s liečbou. Akonáhle je pravdepodobné, že došlo k infekcií Clostridiom tetani (bodné alebo iné uzatvorené rany, znečistenie pupočného pahýľu u žriebät alebo iné poranenie, ako napríklad kastračné rany, zadržanie lôžka po pôrode a podobne) alebo už sa začínajú prejavovať prvé príznaky, je nutné ihneď volať veterinára. Miesto, kde postihnuté zviera stojí, sa má zatemniť, je nutné udržiavať pokoj a koňa sa čo najmenej dotýkať, zabrániť hluku, svetlu, pohybu, všetko toto totiž vyvoláva kŕč. Je tiež možné vložiť koňovi do uší vatu a veľmi dôležitá je dobrá podstielka. Ak sa stane, že kôň spadne, len ťažko sa dá zdvihnúť. Ak nie je podstielka dostatočná, môže sa pri páde poraniť, alebo si dokonca niečo zlomiť.
Veterinár po príchode začne s podpornou liečbou. Otvorí miesto infekcie, ak bolo nájdené, vypláchne ho a dezinfikuje (napríklad roztok hypermangánu) a dá koňovi antibiotiká. Clostridia sú citlivé na penicilín. Niekedy sa miesto vniknutia baktérií nedá nájsť, pretože choroba taká pokročilá, že sa k nemu nedá dostať bez toho, aby sme koňovi ešte viac ublížili. Vtedy je nutné podať upokojujúce prostriedky, sedatíva a lieky na uvoľnenie svalov, ktoré uvoľnia kŕč. Tieto lieky zmiernia príznaky.
Ak veterinár prišiel dostatočne včas, pichne komerčne vyrábaný antitoxín. Nezabúdajte však na to, že akonáhle sa neurotoxín naviazal na nervový systém, antitoxín nemá žiaden efekt. Neutralizuje totiž len neurotoxín, ktorý sa nachádza v krvi. Ďalším dôležitým krokom v liečbe je zaistiť hydratáciu a výživu - pri kŕči žuvacích a prehĺtacích svalov totiž kôň nemôže žrať ani piť. Podľa toho, do akej miery je postihnutý, zavedie sa sonda alebo sa mu do žily podáva infúzia.
Na tetanus zahynie až 50% postihnutých koní. Prejdú až dva týždne intenzívnej liečby, kým sa začne prejavovať zlepšenie. Klinické príznaky tetanu však môžu pretrvávať dlhšie ako mesiac. Všeobecne sa hovorí, že ak kôň s tetanom prežije sedem dní, má šancu sa vyliečiť. Je to však tiež tá doba, kedy si vyčerpané zviera ľahne a pokúša sa vstať. Vtedy sa môže veľmi ľahko zraniť a nádej na vyliečenie je znova menšia.
Prevencia
Tetanus je veľmi nepríjemné ochorenie, liečba je náročná a nákladná, postihnutý kôň vyžaduje veľmi veľkú starostlivosť a nádej na prežitie je pochybná. Vakcinácia síce nie je 100% istotou, pretože sú známe prípady, kedy ochorel aj vakcinovaný kôň, ale sú len veľmi ojedinelé. Vakcinácia výrazne znižuje riziko ochorenia. Ak nevieme, kedy bol kôň naposledy očkovaný, je nutné to ihneď napraviť. Veterinár určí, koľko dávok a v akých intervaloch za sebou tieto dávky dostane. Aj každú žrebnú kobylu je potrebné v poslednom mesiaci žrebnosti naočkovať. Zaistí sa jej ochrana pri možných pôrodných komplikáciách, zároveň sa do jej prvého mlieka dostanú protilátky, ktoré žriebä vypije a bude nimi určitý čas chránené. Ak kobyla v tomto čase vakcínu nedostane, je potrebné novorodenému žriebäťu antitoxín podať a zároveň ho krátko po pôrode navakcínovať. Tu je nutné pichnúť prvú dávku a po určitom čase druhú, tzv. revakcinácia.
Revakcinácia je zároveň odporučená po každom chirurgickom zákroku alebo po zranení, pokiaľ presne nevieme, kedy bol kôň očkovaný. Najlepšie je dohodnúť sa s veterinárom, pripraviť zdravotný preukaz a zostaviť presný vakcinačný plán, ktorý sa bude dodržiavať a každá vakcinácia sa zapíše.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.