História plemena:
Prapôvod prvej línie amerického klusáka sa datuje do roku 1780 - anglického žriebäťa Messengerra (majúceho vlohy pre klus po norfolských kočiarových koňoch), dovezeného z Anglicka v roku 1788. Pôvod Messengerra nájdeme v plemennej knihe Anglického plnokrvníka (General Stud Book) ako predka tu nájdeme Godolphina, arabského plnorkvníka. Messengerr zomrel po 20-tich rokoch prežitých v najrôznejších žrebčínoch v USA (Pensylvánia, New York, New Jersey a i.) a v roku 1808 bol pochovaný na Long Islande. Svoje klusácke vlohy odovzdal mnohým potomkom, hoci sám nikdy nezávodil. Messengerr pripúšťal všetky typy kobýl vrátane už dnes neexistujúcich morganov, kanadských mimochodníkov a narrangasettských mimochodníkov, vďaka čomu sa do chovu dostalo mnoho koní s mimochodom.
Samotným zakladateľom tzv. druhej línie bol žrebec Clay, potomok berberského žrebca dovezeného v roku 1820 z Tripolisu. Za najvýznamnejšieho predstaviteľa amerického klusáka označovaného za „zakladajúceho žrebca amerického klusáka“ je považovaný Hambletonian (na jeho počesť pomenovaný najvýznamnejší klusácky míting v USA). Hambletonian sa narodil v roku 1849, je blízky príbuzný Messengerra, mal však aj Clayiovu krv. Bol otcom mnohých vynikajúcich klusáckych potomkov, ktorí dosahovali skvelé výsledky na dráhe, hoci on sám nikdy nezávodil. Hambletonian v kohútiku meral 155 cm a v kríži 160 cm (typický znak amerických klusákov). Jeho matka, kobyla Charlese Kent, blízka príbuzná Messengera, svoje klusácke vlohy zdedila po Bellfouderovi, priamemu potomkovi Old Shalese, norfolského klusáka. Vynikajúci potomok Hambletoniana, žrebec Dexter preklusal 1 míľu za 2 minúty a 17,25 sekundy. Mohol dosiahnuť aj lepších výsledkov, no dostal sa do rúk veľkého nadšenca Roberta Bonnera, ktorý ho kúpil za USD 25 000,- a ten mu z morálnych dôvodov nedovolil závodiť, ani ho osedlávať.
Prvý klusák, ktorý preklusal míľu pod dve minúty bol mimochodník menom Star Pointer, ktorý v roku 1897 v Readville, Massachusetts dosiahol čas 1:59:25. Väčšina amerických klusákov má týchto predkov: Hambletonian (*1849), George Wilkes (*1856), Dictator (*1863), Happy Medium (*1863) a Electioneer (*1868). Ide pomerne o nový, zhruba 200 rokov starý rod. Ďalšie plemená, ktoré sa zaslúžili o dnešnú podobu amerického klusáka sú: kanadský klusák, Hackney, narragansettský mimochodník, arabský kôň, berberský kôň, Morgan.
Prvé klusácke dostihy sa organizovali pozdĺž ciest vo väčších mestách, ktorých ulice boli prehľadné, a preto nimi viedli závody. Aj preto v mnohých väčších amerických mestách sa jedna ulica volá „Race Street“. Klusáckym dostihom sa v Amerike darilo až do prvej svetovej vojny ako vidieckemu športu, potom prišli desaťročia útlmu, až skupina newyorských obchodníkov v roku 1940 zobrala tieto vidiecke dostihy pod svoj patronát a urobila z nich nový šport, ktorý sa neskôr ujal v mnohých amerických metropolách a samozrejme aj po celom svete, tak ako klusácke dostihy poznáme v dnešnej podobe.
Popis:
Ide o symetricky stavaného koňa, svalnatého, s kratšími prednými nohami ako zadnými, typu anglického plnokrvníka, hlava nie je tak „ušľachtilá“, ale veľmi pohľadná. Má veľmi mohutný zadok, zdravé a pevné nohy, veľmi kvalitné kopytá, priamy chod (klus je výrazný s dlhou a vysokou akciou, krok je menej priestranný, cval ťažkopádnejší). Kohútik je výrazný, nižší než zadok. Plece je mohutné, krk perfektne nasadený.
Povaha:
Kľudný, vytrvalý, charakterný, húževnatý, bojovný a tvrdý, väčšinou vyniká odvahou.
Sfarbenie:
Hnedák, ryšiak vraník, plavý.
Výška:
Štandardná výška plemena v kohútiku je v rozpätí 142,2 - 162,5 cm.
Váha:
Do 500 kg.
Základné využitie:
Americký klusák je výhradne športový kôň, ktorý neslúži žiadnej inej činnosti, než k dostihom v sulke. Keďže ide o plemeno dokonale prešľachtené, neobyčajne rýchle a výkonné, venuje sa jeho chovu mimoriadna pozornosť a americký klusák sa vyváža do celého sveta pre zlepšenie výkonnosti iných plemien klusákov. Dostihy klusákov sú v USA veľmi obľúbené. Americký klusák zatienil všetky európske klusáky, a tak sa na klusáckych dostihoch stretávame prevažne so zvieratami, ktoré aspoň z časti majú líniu amerického klusáka.
Rýchlosť v kluse:
V predĺženom kluse (tzv. lietajúcom) možno v plnej rýchlosti dosiahnuť až 14,2 m/s. Ide o diagonálny klus.
Názov plemena:
American Standardbred. Názov „Standardbred“ bol prvýkrát použitý v roku 1879 a vyjadruje zásadu, že pri zápise do plemennej knihy musí každý špičkový klusák podstúpiť skúšku štandardnej rýchlosti. Ten bol pôvodne stanovený na tri minúty, neskôr na dve minúty a 30 sekúnd na míľu. U mimochodníkov, ktorí sú rýchlejší, sa požaduje štandard ešte o päť sekúnd lepší. V súčasnosti je rýchlosť pod dve minúty na míľu celkom bežná.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.