Nebezpečné, pre koňa jedovaté rastliny. Nájdete ich všade okolo. Farebné, voňavé, priamo na zahryznutie. Dokonalé lákadlo pre kone. Tak si pre istotu pripomeňme, ktoré to sú.
Jed, ktorý obsahuje agát zatiaľ nebol určený. Spôsobuje srdečnú arytmiu, nepravidelné dýchanie, koliku, zvýšenú nervozitu. Pozor kone ho nevyhľadávajú.
Bolehlav (divoká rasca) obsahuje toxín dráždiaci nervové bunky. Spôsobuje poruchu centrálneho nervového systému, následne ochrnutie dýchacieho ústrojenstva. Najjedovatejšie sú korene a mladé listy. Kôň slintá, prežúva, napína svaly, škrípe zubami. Bolesť prichádza 10 - 60 minút po spasení bolehlavu. Ak kôň prijal smrteľnú dávku, umiera do 30 minút. Liečime sedatívami, laxatívami, podávame kyslík. Ak kôň prežije dve hodiny po spasení bolehavu, pravdepodobne prežije a celkom sa zotaví.
Ďalšou rastlinou je horčica. Niektoré jej druhy obsahujú oleje, ktoré pôsobia podobne ako pri Iskerníku ako dráždidlá. Najčastejším dôsledkom požitia je podráždenie tráviaceho traktu, ale môže poškodiť aj pečeň, narušiť krvný obeh, spôsobiť nefunkčnosť nervov na tvári. Príznakmi sú namáčanie huby do vody, kolika, hnačka, ochrnutie jazyka, oslepnutie, opuchnutie nôh, citlivosť kože na slnku, úpal s pľuzgiermi. Liečime ako pri kolike alebo úpale. Ak koňa začneme liečiť včas a správne, môže sa do troch dní zotaviť.
Javor červenolistý obsahuje neidentifikovateľný jed, ktorý na seba viaže hemoglobín. Ak úbytok červených krviniek nestačí telo doplniť, zníži sa celkové množstvo krvi. Kôň stráca koordináciu, je anemický, žltnú sliznice, očné beľmá, zrýchli sa dýchanie, moč je hnedý a objavujú sa aj príznaky koliky. Liečime podaním tekutín vnútrožilne, transfúziou krvi a injekciami vitamínu C. Smrteľné množstvo je 1,5 g na 1 kg váhy, čiže asi trištvrte kila zabije 500 kg koňa. Príznaky sa môžu objaviť až týždeň po zožratí listov. Ak máte podozrenie na túto otravu, začnite liečbu laxatívami a minerálnymi olejmi.
Ihličie obsahuje kyselinu, ktorá zvyšuje hladinu hormónu prostaglandinu. U žrebných kobýl môže vyvolať potrat, na iné kone nemá vplyv. Našťastie ihličie nepatrí medzi konské pochúťky.
Iskerník, klasická lúčna rastlina, ktorá má žltý kvet. Rastlina je najnebezpečnejšia keď kvitne. Obsahuje protoanemonin. Je to dráždidlo, ktoré vyvoláva pľuzgiere na pokožke. Iskerník nie je nebezpečný, pokiaľ ho kôň nerozžuje. Až vtedy sa vylučuje protoanemonin, ktorý spôsobí vážne popálenia a podráždenia stien tráviaceho traktu. Príznakmi sú kolika, hnačka, čierny trus - do hodiny po spotrebe. Liečime minerálnymi olejmi a ďalej postupujeme ako pri kolike. Našťastie niektoré kone pri pocite popálenia prestanú túto rastlinu spásať skôr, ako by si spôsobili vážne poškodenie.
Oleander nie je zvyčajná lúčna rastlina, ale aj napriek tomu sa k nej kôň môže dostať. Jedom je oleandrin, ktorý má rovnaké účinky ako digitalis (prostriedok na povzbudenie srdečnej činnosti). Rastlina spôsobuje podráždenie tráviaceho traktu, srdečnú arytmiu alebo šok vedúci až k smrti. Niekedy sa príznaky vôbec neobjavia, inak je to kolika, srdečné poruchy, kómatické stavy. Liečime minerálnymi olejmi, liekmi na srdce s doplnkovou podpornou liečbou. V prípade tejto rastliny má otrava takmer vždy tragický dôsledok. Stačí 30 až 40 lístkov. Kone túto rastlinu priamo nevyhľadávajú, ale zvedavosť niekedy spraví svoje.
Papradie najčastejšie nájdete v tieni na kraji lesa. Vo veľkom množstve hrozí poškodenie mozgu. Rozsah otravy závisí na spotrebovanom množstve a ďalšom obsahu žalúdku. Príznakmi sú úbytok hmotnosti, strata koordinácie, nervozita či ochrnutie. Môžu sa objaviť aj za 30 až 60 dní. Smrť nastáva 2 až 10 dní po prejave klinických príznakov. Liečime podávaním laxatív, diétou a thiaminovými injekciami (papradie obsahuje enzým thiamináza, ktorý znižuje hladinu thiaminu potrebného pre fungovanie nervovej sústavy). Je toxická aj v suchom stave.
Prasličku nájdeme na vlhkých lúkach a v okolí ciest. Príčina a teda aj dôsledky otravy sú rovnaké, ako pri papradí, len príznaky sa môžu objaviť až po dlhšej dobe. Po mesiaci pravidelného spásania prasličky sa objaví zlá koordinácia zadných nôh, kôň slabne, nemôže sa zdvihnúť. Po dvoch mesiacoch nastávajú kŕče a môže to skončiť smrťou. Ak kôň môže žrať, nasadíme diétu a thiaminové injekcie. Ak sa však už kôň nevie postaviť je nádej veľmi malá, pretože poškodenie mozgu je nezvratné. Je toxická aj v suchom stave.
Ľubovník obsahuje hypericin, ktorý spôsobuje citlivosť na slnko, teplotu, dotyk. Objavujú sa spáleniny kože, opuchnuté viečka, koža je citlivá na chlad a dotyk. Kôň sa snaží byť v tieni a niekedy trvá mesiace, kým bude môcť ísť bezpečne na slnko. Záleží od množstva vstrebaného jedu.
Žalude a dubové lístie obsahujú látky vyvolávajúce krvácanie v pečeni alebo ľadvinách. Prejavuje sa kolikou, krvavým močením, celkovou slabosťou. Pomáhajú minerálne oleje na upokojenie tráviaceho traktu a odstránenie nevstrebaného jedu. Tekutiny podané vnútrožilne pomôžu ľadvinám, inak nasleduje starostlivosť ako pri kolike.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.